İndirim tarihleri zamanında sağlık hizmetlerinden yararlanmayı unutmayınız!

Kapatmak için ESC basınız.

gebelikte basur

Basur nedir?

Basur Nedir?
Halkımızda genel olarak basur denilen tıp dilinde ise hemoroid, makat bölgesinde oluşmaktadır. Kan damarlarının şişmesi, ele gelmesi ve genişlemesi durumudur.

Basur belirtileri nelerdir?

Dışkılama yapılırken genellikle lavaboyu kırmızı renge boyayan taze renkli kanama veya banyoda temizlik yapılırken hasta birey tarafınca hissedilmekte olan makatta bulunan meme, şişlik en önemli belirtisidir.

Ayrıca;

 • Dışkı üzerinde veya makatta parlak kırmızı kan görülmesi,
 • Makat bölümünde duyulan tahriş veya kaşıntı,
 • Islaklık veya akıntı hissi hemoroidin var olduğunun göstergesidir.

Basur çeşitleri nelerdir?

Basur çeşitleri nelerdir

Basurlar dış ve iç olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak rektumun iç duvar bölgesinde oluşmakta olan ve sol dış, sağ ön veya sağ arka lokasyon bölgelerinde görülmekte olan basur yastıkçıkları, üst ve orta hemoroidal damarların uç noktasıdır. Bu damarların yapısını kaybederek genişlemesi sonucunda iç basur oluşmaktadır

Makat kanseri ile basur arasındaki fark?

Basur rahatsızlığının belirtileri makat bölgesinde, kaşıntı, ıslaklık ve şişliktir. Kalın bağırsak yani kolon kanserinde ise; ishal, iştahsızlık, karın ağrısı, anemi ve kilo kaybı gibi bulgular ortaya çıkmaktadır.

Basur nasıl olur?

Genel anlamda basur rahatsızlığı rektumun alt bölgesinde basıncın yükselmesine bağlı olarak damarların şişmesi sonucu oluşmaktadır.

Bunun sebebiyse genelde lavaboda uzun süre boyunca oturma, dışkılama sırasında zorlanma, obezite veya aşırı kilo, kabızlık veya kronik ishal, sürekli ağırlık kaldırmak, lif besinlerinden yeterli biçimde tüketmemek ve gebeliktir.

Basur neden olur?

Düzensiz dışkılama alışkanlığı ve kronik kabızlık hemoroidi olan bireylerde sık görülen ve hemoroid hastası olan bireylerin yakın aile fertlerinde de benzer şekilde hemoroidal hastalıklar sık görülebilmektedir.

Basurun yani hemoroidin oluşma nedenleri arasında şu sebepler bulunmaktadır:

 1. Uzun süreli ayakta kalmak veya oturmayı gerektiren meslekler
 2. Obezite hastalığı
 3. Hamilelik ve emzirme
 4. Bazı spor aktiviteleri (Spinning gibi salon sporları, bisiklet sürmek, ata binmek)
 5. Sürekli kabız olmak ya da ishal olmak
 6. Lavaboda beş dakikadan uzun süre oturmak
 7. Lifsiz ve posasız beslenme
 8. Ikınarak sert dışkı çıkarılması
 9. Dışkı yaparken zorlanma

Basura ne iyi gelir?

Halk arasında basur şikayetlerini genellikle dışkılama sırasında sorun yaşadığını duymaktayız. Basur rahatsızlığına iyi gelen durumları sıralamak gerekirse:

 1. Gazlı içeceklerden olabildikçe uzak durmalısınız.
 2. Akşam öğünlerinde çorba tüketmelisiniz.
 3. Düzenli olarak yoğurt tüketmelisiniz.
 4. Toz zerdeçal, keçiboynuzu ve papatya çayı tüketimi de hemoroide karşı alınan yöntemlerdendir.

Basur nasıl geçer?

Hemoroid yani basurun ağrısını ve etkisini azaltmak için beslenme tarzınıza dikkat etmelisiniz.

 • Zeytinyağlı yemekler ve lifli besinler tercih etmelisiniz.
 • Mutlaka günde 2 ya da 3 litre su tüketmelisiniz.
 • Ayrıca hemoroide karşı posalı gıdalar da tüketilmelidir.
 • Kefir ve yoğurt da tercih edilmelidir.
 • Karbonhidratlı yiyecekler, kırmızı et, hamur işi, makarna ve pilav gibi yiyeceklerin tüketimini azaltmalısınız.
 • Uzun süre boyunca oturmamalısınız.

Basur zararları?

Basur tedavisi yapılmadığı zaman şikayetler artmaktadır. Basurun kanaması ise bu hasta bireylerde önemli bir şikayettir. Tedavi edilmediği zaman can sıkıcı bir biçimde kanamalar süregelmektedir.

Fazla miktarda kan kaybı olduğu zaman ise kansızlık gözlemlenmektedir. Tedavi edilmeyen basurların sonucu boğulma yani akut tromboze hemoroid dediğimiz şiddeti çok ağrılı şişlik gelişebilmektedir.

Basur tedavisi nedir?

Genel anlamda birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri:

 1. Tablet ya da pomat, krem şeklinde ilaçlar reçete edilmektedir.
 2. Bir diğer tedavi yöntemi ise oturma banyosudur.
 3. Eğer 1 ve 2’nci yöntem basuru yok etmez ise son yöntem olarak ameliyat tedavisi ile basur tamamen yok edilmektedir.

Basur tedavi hizmeti amacı?

Basur tedavi hizmeti hemoroid hastası olan bireylerde şiddetli ağrı, dayanılmayacak acı ve oturma güçlüğünden dolayı sosyal hayatlarına kötü şekilde etki etmektedir. Bu nedenle hemoroid tedavi hizmetinin amacı hasta bireylerin çektiği ağrının azaltılması veya tamamen yok edilmesidir.

Basur tedavisi nasıl olur?

Ameliyat tedavi yönteminde sarmakta olan fazla yastıkcık yapıları kesilmektedir. Kesilen yapılarda meydana gelen açıklıklar dikilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile makat bütünlüğü tekrar oluşturulmaktadır.

Ameliyat sonrasında gerek görülür ise bir kaç saat sonra çıkarılmak üzere kanala vazelinli tampon konulması ile ameliyat tamamlanmaktadır. Bu işlemler LİGASURE adlı cihaz ile de yapılmaktadır.

Basur tedavisi hangi bölüm bakar?

Özel sağlık kuruluşlarında genel cerrahi bölümünden anal bölge hastalığından deneyim sahibi olmakta olan hekimler tarafından tedavi edilmektedir.

Basur tedavisi evde?

Tablet, pomat, krem şeklinde reçete edilen ilaçları eczaneden temin etmelisiniz. Temin edilen tablet, pomat veya kremi eczanede söylenen kullanım şekline göre uygulamalısınız.

Bireyin 15 veya 20 dakika süre boyunca bilek dirseğini yakmayan ısıdaki ılık suyun içerisine oturmalıdır. Günde 2 veya 6 kez uygulayabilirsiniz. Hasta bireyin oturma banyo tedavisini ne kadar sık yapar ise, o denli rahatlayacaktır.

Basur tedavi edilmezse ne olur?

Özellikle basur tedavi edilmediği takdirde rahatsızlık ilerleyerek şikayetler artmaktadır. Kanama ise bu tür hasta bireylerde önemli olan bir şikayet haline gelmektedir.

Tedavi edilmediği zaman ise can sıkıcı olan kanamalar devamlı hale gelir bu durum sonucunda ise çok miktarda kan kaybı yaşandığı takdirde, kansızlık gelişebilmektedir. Tedavi edilmeyen basurlar, akut tromboze hemoroid (boğulma) dediğimiz şiddeti yüksek ağrılı şişlik gelişebilmektedir.

Basur ameliyatı

Cerrahi durumlarda Hemoroid-Basur tedavisi 7 başlık altında incelenmektedir. Bunlar:

1.Lazer Hemoroidolizis

Basurlarda kanamanın olmadığı ve ağrısız tedavi sonucunda kısa sürmekte olan güvenli yöntemdir.

2.Ultrasonik Hemoroidektomi Basur Tedavisi

Genel olarak çok sık tercih edilen bu yöntem ultrasonik dalga yardımı ile en düşük seviyede doku hasarı ve minimum ağrı ile gerçekleştirilmektedir. Ultrasonik dalgaların yardımı ile damarların yakılması ile alınmaktadır. Kansız ve dikişsiz uygulanmaktadır.

3.Ferguson Tekniği (Cerrahi Hemoroidektomi)

Basur oluşmasına neden olan damarların bistüri kullanılması ile kesilip çıkarılması ve geride kalan dokuya dikiş atılması ile tekrar bütünlüğünün sağlanması yolu ile gerçekleştirilir. Dikiş kullanıldığı için diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha ağrılı sürece sebebiyet verebilir.

4.Longo Yöntemi

3. ve 4. evrede olan hemoroid vakalarında bağırsağın iç kısmından alınmakta olan 2 cm’lik halkaya benzer şekildeki dokunun açıklığı olan doku ile birbirine zımba tekniği yardımı ile bağlanması ile gerçekleştirilmektedir.

Basuru oluşturmakta olan damarların bütünlüğünün bozulması ile kısaltılan bağırsak iç kısmı sayesinde dışarıya sarkmakta olan basur ortadan kaldırılmaktadır.

5.Bant Ligasyon Yöntemi

Basur kitlesinin köküne lastik bant takılması yardımı ile sıkıştırılmakta olan damarların kuruyup düşmesi sağlanmaktadır. Bu işlemde hastanede yatış gerekmez ve hasta günlük yaşam aktivitesine kaldığı yerden devam edebilmektedir.

6.İnfrared Koagülasyon

Ülkemizde lazer tedavisi olarak bilinmektedir. Kızıl ötesi ışın yardımı ile damarlar yakılması sonucu yapılmaktadır. 3 veya 5 dakika arasında tamamlanmaktadır. Bu nedenle hasta aynı gün içinde hastaneden ayrılmaktadır.

7.Skleroterapi

Genişleyen damarlara uygulanması planlanan damar büzücü ilaçlar sayesi ile damarların birbirine yapışması amaçlanmaktadır. 3 veya 5 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Bazı durumlarda sağlık işleminin birkaç defa tekrar edilmesi gerekebilmektedir. Hasta birey işlem sonrası günlük hayatına rahatlıkla devam edebilmektedir.

Cerrahi basur ameliyatı nasıl yapılır?

Basura neden olan damarların bistüri yardımı ile kesilip çıkarılması ve geriye kalan dokunun dikiş atılması ile tekrar makatın bütünlüğünün sağlanma tedavisidir.

Basur ameliyatı sonrası

Özellikle basur ameliyatı sonrasında hasta bireyin dikkat etmesi gereken hususlar şöyledir:

 • Sindirimi kolay olan besinler ya da bol sıvı tüketmelisiniz.
 • Lavabo ihtiyacı sırasında ağrıyı azaltmak ve hafifletmek adına ağrı kesici pomad veya kremler kullanabilirsiniz.
 • Ameliyat yapılan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
 • Hasta birey için oluşan ağrıyı veya ödemi hafifletmek adına ılık suya oturtabilirsiniz.
 • Ameliyat işlemi sonrasında doktorun önerdiği tüm adımları eksiksiz yerine getirmelisiniz.

Basur ameliyatı fiyatları ne kadardır?

Özel sağlık kuruluşları için fiyat sabit değildir. Her özel sağlık kuruluşunun uyguladığı sağlık işlemi yöntemine göre fiyatta değişiklik olabilmektedir. SGK ile anlaşması olan özel sağlık kuruluşlarında basur-hemoroid ameliyatı ücreti düşebilmektedir. Fiyat bilgisi için uygulatacağınız tedaviye göre sağlık kuruluşunu arayarak ücretini öğrenebilirsiniz.

Basur tedavisi sağlık hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

Hemoroid tedavisi ve diğer sağlık hizmetleri hakkında aklınıza takılan soruları bize sorabilirsiniz. Hemoroid tedavisi için bize iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. Özel halk sağlık kabini 7/24 kesintisiz olarak sizlerle.

Basur tedavisi ile ilgili sıkça sorulan sorular?

Özel halk sağlık kabinimize basur tedavisi ile ilgili sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık. Aklınıza takılan basur tedavisi ve diğer sağlık sorularını bizlere iletişim kanallarından ulaşarak sorabilirsiniz!

Basur çatlağı?

Tıpta anal fissür olarak isimlendirilen, makatta yırtık/çatlak makatın yani anüsün ağzında mukoza (ince ve nemli dokuda) yara veya küçük yırtık olarak bilinmektedir.

Genellikle dışkılama sırasında büyük ve sert dışkı çıktıktan sonra oluşabilmektedir. Anal fissürler genel anlamda dışkılama sonucunda kanama ve ağrıya neden olmaktadır.

Basur nerede olur?

Basur diğer ismi ile hemoroid rektumun ve anüsün  en alt bölgesinde, anal kanal bölgesinin sonunda bulunan genişlemeye uğrayan damarlardır. Bu kan damarlarının duvar bölümleri bazen o kadar genişlemektedir ki şişmesi sonucu tahriş olmaktadır. Bu tahriş ve şişme olmasının sonucu makat bölümünün dışına çıkabilmektedir.

Basur sebepleri?

Basur rahatsızlığı rektumun alt bölümünde basıncın artması ile birlikte damarların şişmesi sonucu oluşmaktadır. Bunun sebebiyse özellikle dışkının sert ve zorlanarak çıkması, kabızlık veya kronik ishal, obezite, lavaboda uzun süre boyunca oturma, gebelik, lifli yiyeceklerden yeterli şekilde beslenmeme, sürekli ağırlık kaldırmak ve aşırı kilo kaybıdır.

Basur bulaşıcı mıdır?

Hemoroid yani basur bulaşıcı değildir. Cinsel ilişkiyke birlikte olmak dahi herhangi bir temas yoluyla bulaşım riski taşımazlar.

Basur olan ne yemeli?

Besin olarak a vitamini içerenler: Havuç, bezelye, kayısı, patates, yumurta, bal kabağı ve ıspanak basur rahatsızlığına iyi gelen besinler arasında gösterilmektedir.

Ayrıca b vitamini içermekte olan besinler: Patates, pirinç, tahıllı besinler, mercimek, fasulye, ton balığı, hindi eti ve fasulye basur rahatsızlığında tüketilmesi gerekmektedir.

Basur olan ne yememeli?

Genel anlamda basur hastalığı tespit edilen hasta bireylerin kaçınması gereken yiyecekler şunlardır;

 • İsot, pul biber, kara biber,
 • Limon, greyfurt, mandalina ve portakal,
 • Aşırı çay ve kahve,
 • Çiğ köfte, pizza, hamburger, turşu, sosis ve lahmacun,
 • Şarap ve bira gibi maya bakımından zengin içecekler,
 • Süt ve süt ürünlerinin fazla tüketilmesi,
 • Gazlı ve asitli içecekler ile birlikte enerji içeren içecekler tüketilmesi,
 • Çikolata ve çikolata içerikli yiyecekler,
 • Kek, beyaz ekmek ve pasta gibi hamur işleri,
 • Konserve yiyecekler,
 • Tuz ve yağ bakımından aşırı zengin besinler,

Basur tehlikeli mi?

Halkımızca basur olarak bilinmekte olan bu rahatsızlığı sahip olan bireylerde, makat bölgesinde kanama veya dışkının katrana benzer görünüme sahip olduğu durumlarda kesinlikle sağlık kuruluşlarına başvurması gerekmektedir.

Özellikle makat bölgesinde kanamanın görülmesi, hemoroid dışında birçok ciddi rahatsızlık nedeni ile oluşabildiği de göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Basur öldürür mü?

Özellikle hemoroid sorunu oluşması kolon ve rektum kanserine yol açtığına dair hiç bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Belirtildiği üzere iki koşul da örtüşmekte olan şikayet ve belirtilere sahip olabilmektedir.

Her yaştan bireyin rektum ve kolon kanseri geliştirebileceğini belirtilmektedir. Fakat kolorektal kanser hastası bireylerin çoğu 50 yaş üstünde görülmekte ve gelişmektedir.

Basur karın ağrısı yapar mı?

Bazı durumlarda karın bölgesinde ağrı biçiminde de görülebilmektedir. Hemoroid oluşumu bağırsak bölgesinin uç kısmında görülmektedir. Bu neden ile bu ağrı genel anlamda gaz sancısı ile de karıştırılır. Hemoroid şiddetine göre ağrılar şiddetli veya hafif bir şekilde olabilmektedir.

Basur kanseri?

Özellikle hemoroid kanser ile çok sık karıştırılmaktadır. Fakat basur (hemoroid) rahatsızlığı kansere dönüşmemektedir. Hasta bireyler makat bölgesinde kanama ya da ağrılarını hemoroid kanaması olarak düşünüp gerekli tanı ve tespiti yapılmadığı takdir de kanser erkenden teşhis edilmez. Bu durumda hasta bireyler için telafisi olmayan sağlık riski ile karşı karşıya kalabilmektedirler.

Basur kaşıntısı?

Makat bölgesinin basurun büyümesine bağlı olarak aldığı hava azalır, bu durumda makat bölgesinin nemlenmesine sebep olmaktadır. Ortaya çıkmakta olan ıslaklık ise makat bölgesindeki cilt dokusunun yapısını ve sağlığını bozmaktadır. Bu bölgede kaşıntı şikayeti ile başlamaktadır.

Basur şişmesi?

Hemoroid olarak isimlendirilen halkımızca basur, anüs ve rektumun en alt bölgesinde, anal kanal bölgesinin sonunda bulunmakta olan yapı bakımından genişlemeye uğramakta olan damarlardır.

Bu kan damarlarının duvar bölgeleri bazen çok fazla biçimde genişlemekte olması sonucu şişme gerçekleşerek tahriş olabilmektedir. Bu şişme ve tahriş olmasının sonucunda makat bölgesinin dışarısına çıkmaktadır.

Basur şişkinliğine ne iyi gelir?

Özellikle zeytinyağlı yemeklerin ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi hemoroidin geçmesi için önem arz etmektedir. Bireylerin beslenme durumları dengeli olması da fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra basurun erken döneminde sıcak su banyosu yapılması da hemoroidin geçmesinde çok etkili olacaktır.

Basur memesine ne iyi gelir?

Genel anlamda lifli gıdalar ve zeytinyağlı yiyeceklerin tüketilmesi hemoroidin geçmesine etki etmektedir. Bireyin beslenme düzenin dengeli bir şekilde olması gerekmektedir. Ayrıca hemoroidin erken dönemlerinde sıcak su banyosunun yapılması hemoroidin geçmesinde fayda sağlamaktadır.

Basur patlaması?

Bireylerde hemoroid rahatsızlığında hemoroid memesinin patlaması kişiye acı ve ağrı verebilmektedir. Bir başka deyiş ile tromboze hemoroid olarak isimlendirilen bu meme bireylerin rahatsızlığına sebep olmaktadır. Hemoroid memesinin patlaması sonucu her dışkılama sonucunda kanama oluşarak hasta bireylerde kansızlığa neden olmaktadır.

Basur oturma banyosu?

Genel anlamda sıcak suya oturma banyosu: Ilık bir suya günde 2 ya da 3 kez hasta bireyin oturması makat bölgesindeki ağrıyı ve şişliği azaltmaktadır. Oturma banyosu sonrasında makat bölgesinin kuru bir şekilde tutulmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle ağrılı dönemlerde yüz üstü yatmak ve istirahat etmek ağrıyı azaltmaktadır.

Basur simidi?

Halkımızca basur minderi olarak bilinmekte olan oturma simidi, tıp dilinde ise hemoroid adı verilmekte olan hastalığa sahip bireylere konforlu bir oturma alanı yaratarak tedavi süresince veya sonrasında işe yarar duruma getirmek amacı ile kullanılmaktadır.

Genel cerrahi basur?

Genel anlamda Genel Cerrahi doktoru anal kanalı dış bölgesinde bir meme var ise tespit edilmektedir. Sonrasında ise parmak yardımı ile kanal içine sokulması sonucu anal kanalda bulunan değişiklikler rectal tuşe ismi verilen muayene ile belirlenmektedir. Sonrasında anoskop ismi verilen cihaz anal kanal bölgesine sokulması ile anal kanal içerisinde olan iç hemoroidler görülmesi sonucu değerlendirilmektedir.

Makatta basur nedir?

Basur diğer ismiyle hemoroid anüsün ve rektumun en alt kısım bölgesinde, anal kanalın son bölgesinde bulunmakta olan genişlemiş olan damarlardır.

Bu kan damarlarının duvar bölgeleri bazen haddinden fazla genişlemesi sonucu şişerek tahriş olmaktadırlar. Bu tahriş ve şişme olmasının sonucu makat bölgesinin dışına çıkmaktadırlar.

Bebeklerde basur nedir?

Bebek bireylerde hemoroid (basur) rahatsızlığı, makat bölgesindeki kan damarlarının şişmesi ve makatın dış bölgesine sarkması sonucu oluşmaktadır. Hemoroid, genel anlamda erişkin kişilerde ortaya çıkmakta olan bir hastalıktır. Anca nadir bir durumda olsa çocuklarda da görülebilmektedir.

Bebeklerde basur neden olur?

Hemoroid oluşumlarının en yaygın nedeni ise kabızlık olduğu için, bebeklerin ne yediğini kontrol edilmesi önemlidir. Bebek bireylerin anne sütü ile besleniyor ise kabız olma durumu düşüktür. Birincil besin kaynağı olarak katı gıdaya ya da mamaya başlandı ise bebek bireyin kabız olma durumu vardır.

Kadınlarda basur nedir?

Hemoroidal damarlar. özellikle anatomik olarak makat bölgesinin çıkışında ve rektumun alt tarafında yer almakta olan kan damarlarıdır. Her bireyde bulunmakta olan bu kan damarlarının genişlemesiyle yastıkçık biçiminde şişkin bir hal alması durumunda ise basur veya hemoroid rahatsızlığı denmektedir. Hemoroid dış ve iç olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Kadınlarda basur belirtileri?

Bireyin dışkı çıkarma esnasında sıklık ile lavaboya kırmızı taze renkli kanama ya da temizlik yapıldığı zaman hasta birey tarafından hissedilmekte olan makat bölgesindeki şişlik, meme başlıca belirtidir.

Ayrıca;

 • Makat bölümünde duyulan tahriş ve kaşıntı,
 • Makat bölgesinde ve dışkı üzerinde parlak kırmızı kan görünümü,
 • Islaklık ve akıntı hissi hemoroidin belirtisidir.

Kadınlarda basur neden olur?

Kadın bireylerde olan hemoroid, genellikle ishal atakları yada kabızlık durumu gibi belirgin nedenlerin yanında doğum ve doğuma bağlı fiziksel komplikasyonların sonucu ile görülebilmektedir.

Erkeklerde basur nedir?

Halkımızca basur olarak bilinmekte olan hemoroid, anal kanal-anüs (makat) bölgesinde bulunmakta olan kan damarlarının genişlemesi, ele gelmesi ve şişmesi durumudur. Makat bölgesinde ve dışkıda parlak kırmızı kan, kaşıntı, akıntı, makatta şişlik hissi hemoroidin yani basurun belirtilerindendir.

Erkeklerde basur neden olur?

Hemoroid rahatsızlığı rektumun alt bölümünde olan basıncın artmasına bağlı damarların şişmesi sonucu oluşmaktadır. Bunun sebebiyse genel anlamda dışkılama yapılırken zorlanma, lavaboda uzun süre boyunca kalma, kabızlık veya kronik ishal, obezite, aşırı kilo kaybı, liften yeteri beslenmeme, sürekli ağır kaldırma sebep olabilmektedir.

Hamilelikte basur?

Hamilelikte basurun oluşmasının nedeni, progesteron hormonunun düz kaslar üstünde gevşetici etkiye sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Böylelikle kan damarlarında büyüme daha kolay olmaktadır.

Rahim büyüdükçe kan akışı hızlanmaktadır bu nedenle toplardamar üstündeki basınç artmaktadır. Toplardamar üstündeki basınçta basura neden olabilmektedir.

Hamilelikte basur kanaması?

Özellikle hemoroid, büyüyen rahmin pelvis duvarına baskı uygulaması sonucu gebeliğin 6.ayından sonra kadın bireylerde rahatsızlık vermeye başlamaktadır. Hamilelik ilerledikçe de ağrı artabilmektedir. Dışkılama sırasında ise makattan kan gelmesi, kütlenin anüs bölgesinden dışarı çıkması ve ağrı oluşumu gebelikte hemoroid belirtilerindendir.

Hamilelikte basur memesi nasıl küçülür?

Özellikle beslenme tarzınızı mutlaka değiştirmelisiniz. Bol lif içeren meyve, sebze gibi besinler tercih edilmeli ayrıca bol bol su içilmeli, kabızlık yapan kolalı içecek, kahve, koyu demli çay gibi içeceklerin azaltılması gerekmektedir.

Şişen basur memesine ne iyi gelir?

Genel anlamda lifli gıdalar ile zeytinyağlı yemeklerin tüketimi basurun geçmesine yardımcı olmaktadır. Beslenme düzeninin dengeli ve düzenli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hemoroidin erken dönemlerinde sıcak su banyosu yapımı hemoroidin geçmesine oldukça etki etmektedir.

Basur memesi nasıl geçer?

Özellikle hemoroid memeleri kendiliğinden inmemektedir. Ameliyatsız yöntemler ile tedavi edilmesi gerekir. Ancak tromboze hemoroid durumu söz konusuysa ağrılar oldukça şiddetli olmaktadır. Bu durumla karşı karşıya kalan bireyler sıcak su oturma banyosu veya uyuşturma özelliği olan merhemler ile şikayetleri az da olsa azaltabilmektedir.

Kadınlarda basur neden olur?

Kadın bireylerde hemoroid, ishal atakları ya da kabızlık gibi belirgin nedenlerden yanı sıra doğum ve doğuma bağlı olan fiziksel komplikasyonların sonucu görülmektedir.

Dış basur nedir?

Anüs (makat) ve kalın bağırsağın rektum (son bölümü) içinde bulunmakta olan kan damarlarının (hemoroidal damarların) aşırı derecede şişmesi, genişlemesi ile birlikte anüsten dışarı çıkması hemoroidal rahatsızlık – hemoroid rahatsızlık veya kısaca hemoroid denmektedir.

Dış basur memesi nasıl iner?

Dış basur memesi rahatsızlığı genel anlamda kendiliğinden geçmektedir. Bu durumda eğer bireyler rahatsızlıktan şikayet etmedikleri takdirde herhangi bir hemoroid tedavisi uygulanmaz.

Fakat dış hemoroid memesi bulunan bireyler beslenme düzenlerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Kabızlık rahatsızlığına yakalanmamalı ayrıca lavaboda uzun süre boyunca oturur pozisyonda durmamaya özen göstermelisiniz!

Dış basur memesi nasıl iner evde?

Hemoroid memesi rahatsızlığında hijyen ve beslenme önemli bir yer tutmaktadır. Hemoroid memesi şişliğinin inmesi için lif içeriği bol olan gıdalar ve zeytinyağlı yiyecekler tüketilmelidir. Bunun yanı başında sıcak su banyosu yapılması da hemoroid memesinin şişliğinin inmesine yardımcı olmaktadır.

Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi?

Sık sorulan sorulardan biri olan dış hemoroid kendiliğinden geçen bir rahatsızlık değildir. Ara sıra hasta bireyin şikayetlerini hafifletilmesi için ılık su banyosu gibi metotlar uygulanabilmektedir. Bu dış hemoroid de oluşan ağrının rahatlamasını sağlamaktadır.

Dış basur nasıl geçer?

Makat yani anüs çevresindeki damarların genişlemesi sonucu sarkmasıyla ve bağırsak duvarının gücünü kaybederek zayıflaması sonucu ortaya çıkmaktadır.

Ne yazık ki, tedavisi yapılmayan dış hemoroid kendiliğinden geçecek bir rahatsızlık değildir. Bu durumda hasta bireylerin şikayetlerini aza indirgimek için ılık su banyosu yapılmalıdır. Bu, dış hemoroidin ağrısının rahatlamasını sağlamaktadır.

Dış basur memesi kaç günde geçer?

Dış hemoroid memesi, çoğu zaman herhangi bir tedavi uygulanmadan tek başını çözülmektedir. Ama bu belirtiler 1 haftadan fazla sürdüyse kesinlikle sağlık kuruluşuna bu durumu bildirmelisiniz! Bununla beraber bazı yöntemlerde birçok bireyin memeciklerde yaşadığı kaşıntı ve rahatsızlığı önemli ölçüde azaltmaktadır.

Dış basur memesi nasıl iner?

Bu durumda bireyler rahatsızlıktan şikayet etmediği takdir herhangi bir hemoroid tedavisi uygulanmamaktadır. Fakat dış hemoroid memesi bulunan kişiler kabızlık durumuna yakalanmamalı, lavaboda uzun süre oturur pozisyonda durmamaya özen göstermeli ve en önemlisi beslenme düzenine çok dikkat etmelidirler.

Dış basur memesi kendiliğinden geçer mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle tanısı konulan 1 haftadan uzun süren dış hemoroid kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Arada birey şikayetlerinin azalması için ılık su banyosu yapabilir. Bu durum ise dış basurda bulunan ağrının rahatlamasını sağlamaktadır.

İç basur nedir?

İnternal hemoroid yani iç hemoroid olarak isimlendirilen iç hemoroid anüs ve rektumun iç bölümlerinde, rektumun derin bölgesinde ortaya çıkan hemoroid türüdür. Özellikle gözle görülmeyen bir noktada oluşmakta olan damar şişmeleri, bu bölgede bulunan sinirlerin yoğun olmaması sonucu hasta bireyler tarafından çoğu zaman hissedilmez.

İç basur belirtileri nelerdir?

İç hemoroidler genel anlamda bir belirti göstermemektedir. Fakat hemoroidal damarların makat veya anüsten sarkması sonucu hasta bireylerde bazı şikayetler görülebilmektedir.

Bu durumun yaşanması sonucu iç hemoroid belirtileri arasında kaşıntı, ağrı, kanama şikayetlerine ek olarak makat ve anüs bölgesinde ıslaklık, akıntı, makat içinde rahatsızlık ve dolgunluk hisside oluşabilmektedir.

İç basura ne iyi gelir?

Rahatsızlığın erken evresinde diyet, bol sıvı alımı, steroid içeren fitiller ve kremler, ağrı kesiciler etkilidir. Bu durumlardan ayrıca ‘oturma banyosu’ ismi verilen sıcak su banyosu, kabızlık rahatsızlığı geçiren bireylerinde lifli yiyeceklerin tüketilmesi şikayetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

İç basur tedavisi?

Genel anlamda dışkılama eğitimi ve bazı ilaçlar, sıcak su banyosu, diyet ile gerileyerek iyileşebilir. Sık yenileniyorsa ve tedaviden fayda görülmediği takdirde hemoroid bant ligasyon, lazer gibi sağlık işlemleri dediğimiz ağrısız ve hastane ortamında kalmanızı gerektirmeyen metotlar ile tedavi edilmektedir.

İç basur nasıl geçer?

Genel anlamda diyet, dışkılama eğitimi ve bazı ilaçların kullanımı, sıcak su banyosu ile gerilemesi sonucu iyileşebilmektedir. İç hemoroid de gerileme görülmediği takdirde hemoroid bant ligasyon, lazer gibi sağlık işlemleri ağrısız şekilde gerçekleştirilerek tedavi edilmektedir.

Basur yanması?

Hemoroidler, anüs ve rektumun en alt bölgesinde bulunmakta olan şişmiş damarlardır. Bazı durumlarda bu kan damarlarının duvarları o kadar ince bir biçimde gerilmesi sonucu özellikle dışkılama yaparken o kısımdaki damarlar tahriş olarak şişebilmektedir. Yaşam koşulları ve yanlış beslenme nedeniyle bu bölgede ağrı, yanma ve kanama oluşabilmektedir.

Basur yan etkileri?

Hemoroid rahatsızlıklarında anüs ve makat çevresinde kaşıntı görülmesi sık belirtilerdendir. Hemoroidin kanaması sonucu demir eksikliğine bağlı olarak kansızlığa yol açabilmektedir. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

Basurun kanaması?

Özellikle hemoroidin kanaması çoğunlukla dışkı yapılırken ıkınma ve zorlanma nedeniyle oluşmaktadır. Nadiren görülen bu durum kan kaybının kronikleşmesi sonucu demir eksikliğiyle beraber kansızlığa neden olabilir. Bu durumla birlikte yorgunluk, baş ağrısı halsizlik gibi şikayetlerde görülebilmektedir

Durmayan basur kanaması?

Bireylerin merak ettiği konudan biri olan durmayan hemoroid kanaması için nasıl bir tedavi uygulanacağıdır. Bu konuda tam net olarak kesin bilgi vermek doğru olmayacağı için hangi yöntemlerin uygulanacağını sizler için açıklayabiliriz.

Hasta bireyin durumuna göre farklı tedaviler uygulanmaktadır. Hemoroid dört evreden oluşmaktadır. İlk iki evrede olan bireylere genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Bunun yanında yaşam tarzında bazı değişiklikleri uygulamaları da gerekebilmektedir. Eğer bu yapılacak tedavi metotları başarılı olmadığı takdirde hemoroid ameliyatı ile birey tamamen bu rahatsızlıktan kurtulabilmektedir.

Ters ilişki ile basur tedavisi?

Anal ilişki, anüs için travmatize edici bir unsurdur. Uygulama şiddeti ve sıklığıyla birlikte paralel olarak da yıllar içerisinde makat bölgesinde işlevsel hasara yol açması kaçınılmaz bir durumdur.

Ancak bu hasarın, ne kadar derece ve ne kadar zamanda ortaya çıkacağı bireyden bireye değişiklik göstermektedir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda sağlık kuruluşuna başvurmanız sizin için fayda sağlamaktadır.

Basur sancısına ne iyi gelir?

Hemoroid sancısını hafifletmek ve önlemek için sağlık kuruluşunun tedavisi ile birlikte dikkat etmeniz ve yapılması gereken hususlar vardır. Düzenli beslenerek hemoroid ağrılarının hafifletebilirsiniz. Hemoroidin geçmesi için aşağıda bulunanlar yapılabilir:

 • Keçi boynuzu tüketimi,
 • Sabahları aç karna bitki çayları tüketilmesi,
 • Hareketli yaşam,
 • Düzenli olarak yoğurt tüketmek,
 • Stres ve sigaradan uzak durmak,
 • Bolca vitamin içerikli gıdalar tüketmek,
 • Düzenli olarak çorba içmek,
 • Mayalı ve gazlı içeceklerden uzak durmak,
 • Her gün en az 6 veya 8 bardak sıvı tüketilmesi,
 • Aşırı kilo alımından kaçınılması,
 • İçeriğinde lif barındıran yiyeceklerden bolca tüketmek.

Sarımsak basur iyi gelir mi?

İltihap ve apse karşıtı olan sarımsak, basurları tedavi etmekte kullanılmaktadır. Damarda bulunan enfeksiyonları giderebilmektedir. Sağlık kuruluşu olarak bu sarımsak tedavisi her bireyi tedavi etmektedir demek yanlış olacaktır! Önerimiz kesin tedavi olarak hemoroidleri sağlık kuruluşunda göstererek tedavi edilmesidir.

Vicks basur iyi gelir mi?

Bazı damar ilaçları ve vicks kullanımı hemoroide iyi geldiği söylenmektedir. Fakat ne olursa olsun önce sağlık kuruluşuna giderek muayene edilmesi her birey için önem arz etmektedir.

Beklemek veya internet sitelerinde geçen her şeyi uygulamak rahatsızlığın daha da büyümesine hatta ameliyata varacak sonuçları bile doğurabilmektedir.

Basur ilacı nedir?

Sağlık kuruluşu tedavi için pomat, tablet veya krem şeklinde ilaçlar reçete edebilmektedir. Bu ilaçlar makat ve anüs bölgesindeki makat kaslarının gevşemesini, ağrı, şişlik veya yanmanın giderilmesini ve hemoroidin rahatlamasını sağlayabilmektedir. Hemoroid ameliyatı olmadan yapılan bir diğer tedavi yöntemi ise oturma banyosudur.

Basur kremi?

Hemoroid ağrısında geçici çözüm olarak kullanabileceğiniz hemoroid kremleri bulunmaktadır. Tedaviye yardımcı olmakta olan bu ürünler; krem olarak değil de merhem ya da pomad şeklinde tabir edilmektedir.

Ülkemizde satışı ve üretimi yapılmakta olan hemoroid kremleri markası bulunabilmektedir. Birçok, hemoroid kremi etken madde olarak Lidokain içerebilmektedir.

 • Lokalen
 • Doloproct
 • Recbutin
 • Ultraproct
 • Redekain
 • Proctolog
 • Procto-Glyvenol
 • Anuflex Pomad
 • Anestol Pomad
 • Kortos Krem

Bu kremler önerilmektedir kesin tedavi yöntemi değildir. Kesin tedavi yöntemi için sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelisiniz!

Basur spreyi?

Hemoroid ağrısında geçici çözüm olarak kullanacağınız basur spreyleri bulunmaktadır. Tedaviye yardımcı olabilmektedir. Ülkemizde satışı ve üretimi yapılmakta olan basur spreyi markası bulunabilmektedir.

 • Memethol sprey

Bu sprey önerilmektedir kesin tedavi yöntemi değildir. Kesin tedavi yöntemi için sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelisiniz!

En iyi basur kremi?

Hemoroide en iyi gelen kremler genel anlamda en fazla önerilmiş olan ilaçlardır. Procto Glyvenol ve Proctolog ismindeki iki ilaçta aynı etken maddeyle üretilmiştir Şişlik ve kaşıntıyı indiren ilaçlar, basura en iyi gelen krem arasında gösterilmektedir.

Fakat bu söylentilerin hepsi önerilmektedir kesin tedavi yöntemi değildir. Kesin tedavi yöntemi için kesinlikle sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelisiniz!

Basur nasıl tedavi edilir?

Sağlık kuruluşu pomat, tablet ve krem şeklinde ilaçlar reçete edebilmektedir. Bu ilaçlar ile makat kısmında oluşan şişlik, ağrı ve yanma giderilebilmektedir. Bu ilaçların amacı kasların gevşemesini sağlayarak hemoroidin rahatlamasını sağlamaktadır. Eğer bu yöntemler ile tedavi edilmediği takdirde ameliyat ile hemoroid tamamen yok edilmektedir.

Lazerle basur ameliyatı?

Lazer yardımı ile hemoroid tedavisi son derece avantajlı olmaktadır. Günübirlik bir işlem olmakla birlikte hasta bireye genel, lokal veya spinal anestezi uygulanabilmektedir. Anestezi kısmından öncesinde hasta bireye duruma uygun olacak pozisyona getirilmektedir. Ameliyat yapılacak bölgenin antiseptik solüsyon ile boyanmaktadır.

Hemen arkasından bölgenin üzerine temiz örtü örtülmesi sonucu sürece başlanmaktadır. Lazer ile hemoroid ameliyatı sırasında anoskop ismi verilen cihaz ile yardım alınır. Bu cihaz yardımı ile anüs bölümünün iç kısmı görüntülenmektedir. Bilhassa fistül, anal fissür ve hemoroid memelerinin oluşumları dikkatli bir şekilde gözlemlenmektedir.

Bir sonraki aşamada ise lazer iğnesi devreye girmektedir. Bu iğne; hemoroid memelerinin köküne doğru ilerletilmektedir. Böylece lazer atışları uygulaması ile süreçten en iyi bir biçimde verim alınmaktadır

Lazerle basur ameliyatı fiyatı?

Her sağlık kuruluşunun fiyat ve politikası gereği lazerle basur ameliyatı fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Hasta bireylerin lazerle basur ameliyatı yaptıracağı sağlık kuruluşunu arayarak fiyat bilgisi alması faydasına olacaktır.

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Ben Aldırma Hizmeti

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram