Kadın doğum muayene tedavisi, hamilelik sırasında öncesi ya da sonrasında kadınların ve bebeklerinin sağlığı ile ilgilenen bir tıp alanıdır. Özel sağlık kuruluşumuzda kadının hastalıkları ve doğum uzmanı dr. jinekolojik muayene hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Kadın gebelik ve doğum

En uygun muayene

Kadın doğum bölümü gebelik sonrası ve öncesi bilgilendirme hizmetidir. Hamile süreci son derece özenli ve detaylı şekilde takip edilmektedir. Kadın doğum hizmeti, anne, bebek yada tüp bebek sağlığına son derece önem vermektedir.

Kadın doğum ve sağlığı açısından nesillerin sağlıklı olması için sağlıkla ilgili tüm konular hakkında yapılması gereken işlemler ile birey bilgilendirilir.

Genetik rahatsızlıklara karşı tarama yapılması, kadın doğum muayene tedavisi, akraba evlilikleri ile gelişebilecek risklerin önlenmesi, kromozom analizi uygulanması gibi konular kadın hamileliği bölümü içerisindedir. Kadın doğum ile müdahale edilir veya gereken önlemler alınır. Bu sayede uygulanan hizmetler kısaca bu şekilde özetlenebilir:

 • Gebelik öncesi bilgilendirme, danışma ve muayene,
 • Anne sağlığı ve tüp bebek kontrolü ile gereken laboratuvar tetkiklerinin değerlendirilmesi,
 • Transvajinal ve abdominal ultrason yardımı ile 5.haftadan birlikte hamileliğin tespiti ile gelişim sürecine ait bilgilerin yakın takibi,
 • Doğumsal problemlerin ve tüp bebek yada bebeklerin ailesel sakatlığı tespiti için ultrasonografik fetal anomali taraması yapılması,
 • Genetik test amniyosentez, gebelik diyeti, ikili veya üçlü-dörtlü tarama testi yapılması,
 • Uygulanan testlerin sonucu hamilelik süresinde sorun tespit edilmekte olan anne adayı yüksek risk barındıran gebelik izlemine alınması,
 • Hamilelik süresinde anne adayına fiziksel, beslenme ve ruhsal gibi konuların tümüne uyum sağlama doğumun yapılmasına hazırlanması gibi desteklenerek sağlık hizmetlerinin uygulanması,
 • İlerlemiş olan hamilelik sürecinde bebeğin kalp atışlarının fetal monitör cihazı yani NST ile bebeğe ait kalp atışlarını ve durumunun iyi olması izlenmektedir.
 • Doğumu yapılan bireyin yeni doğan uzman ekipleri tarafınca gerçekleştirilmekte olan bakımı,
 • Doğumu yapılan bireyin sonrası korunma yönteminin uygun şekilde belirlenmesi,
 • Genel anlamda infertiliteye sebep olan nedenlerin tespiti yapılması.

Kadın gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Muayene için gebelik haftası hesaplaması

Döllenme kadın bireylerde düzenli bir adet döngüsüne sahip ise , son adet tarihi sonrası ortalama olarak 15 günde gerçekleşmektedir.

Yumurtlamanın tarih bakımından tam anlamı ile ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek gerçekten zordur. Bu yüzden gebelik haftası hesaplaması yapılırken son adet tarihini esas almalısınız.

Kadın hastalıkları ve doğum nedir?

Kadın doğum hastalıkları için tedavi

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da jinekologlar hamile kadınların muayene ve bakımında uzmanlaşmış doktorlardır.

Ayrıca kadın üreme organlarındaki hastalıkları teşhis etme, tedavi etme ve yönetme konusunda eğitimlidirler.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene kime uygulanmalıdır?

Kadın doğum hastalıkları için tedavi

Hamile kadınların ve kadın üreme organları rahim ağzı sağlığı ile ilgilenen tıbbi bir uygulamadır. Bu, tıbbın en önemli alanlarından biridir.

Hamilelere, doğumundan sonra kadınlara ve rahim ağzı kanseri ya da cinsel gelişim bozukluğu tanısı olan çocuklara kadın hastalıkları ve doğuma başvurabilirler.

Kadın hastalıkları ve doğum muayene nasıl yapılır?

Kadın hastalıkları muayene

Muayene olarak en değerli hizmettir. Amacı karın içinde yer alan genital organları değerlendirmektir. Dr. hastayı muayene masasına uzatır ve uygun şekilde pozisyon almasını sağlar.

Bir elin orta ve işaret parmağını en az bir kaç dakikadan fazla rahim ağzı içinde tutarak diğer eli ile karın üstünden baskı uygulayarak bu muayene hizmetini gerçekleştirmektedir.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Hastalıkların erken teşhisinde en az yılda bir olarak jinekolojik muayene yapılması şarttır. Kadın doğum hastalıklarında jinekolojik muayene aşamalarını açıklamak gerekirse;

 1. Gerek görülürse smear testi
 2. Spekulum muayenesi (Aletle vajina içine bakma),
 3. Vajinal kültür alınması,
 4. Alttan ultrason (Bakirelerde karından ultrason),
 5. Elle muayene (Vajinal Tuşe).

Bakirelerde jinekolojik muayene nasıl olmalıdır?

Bakire olan kadın bireylerde jinekolojik muayene alttan yani vajina yolundan yapılmaz. Karından ultrason ile rahim içi ve vajinanın en az yılda bir olarak jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Anatomik olarak rahmin önü karın bölgesine daha yakın mesane bulunmaktadır.

Pap smear testi nedir?

Kadın hastalıkları muayene smear test

Pap smear testi rahim ağzı içinde meydana gelen anormal hücrelerin tespiti için uygulanmaktadır. Kadın sağlığı için pap smear testi yaptırılması önem arz etmektedir.

Pap smear uygulanmasının sebebi ise rahim ağzında oluşan tüm anormallik ve hücresel bozuklukları en önemlisi iste hastalıkların erken teşhis etmek için uygulanmaktadır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tedavisi sağlık hizmeti nedir?

Kadın üreme sistemi ile ilgilenen tıp dalıdır. Herhangi bir hamilelik için, doğumun sonrası dönem ile ilgili sorunların tanısını, önlenmesini ve tedavisini içerir.

Bu bölümde jinekolojik muayene olarak tedavi hizmetinden bahsedeceğiz. Herhangi bir jinekolog, kadınların üreme sistemi hastalıklarının teşhis ve tedavisi için uzmanlaşmış tıp doktorlarıdır.

Kadın pelvik tıbbı ve cerrahisi konusunda ek eğitim almış herhangi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ya da aile hekimleri olabilirler.

Doktorlar hastaları incelemek için çeşitli araçlar kullanırlar, örneğin sırasıyla:

 1. spekulumlar (vajinaya yerleştirilen metal ya da plastikten yapılmış bir alet),
 2. Son teknoloji ultrason makineleri (ekranda görüntü oluşturmak için ses dalgaları üreten bir makine),
 3. Kolposkoplar (bir büyütme aleti)

Kadın hastalıkları muayene tedavisi hizmeti amacı?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan dr. obstetrik ve jinekolojik bakım sunarak ayakta tedavi hizmeti uygulamaktadır. Aynı zamanda her yaştan kadın için hastalıkların erken teşhisi ve tedavi edilmesidir.

Kadın Hastalıkları bölümünün amacı, pek çok hastalığı genellikle üreme sağlığı sorunları olan hastalara en uygun bir şekilde kapsamlı bakım sağlamaktır. Yılda bir olsada kadın hastalıkları uzmanı dr. tarafından muayene ve kontrol edilmeniz yararınıza olacaktır.

Kadın doğum hastalıkları tedavi hizmetinin birincil amacı, güvenli bir ortamda hasta merkezli bakım sağlamaktır. Pek çok her yaştan kadına kapsamlı obstetrik bakımı güvenli bir ortamda sunmaktır.

 • Kadınların üreme sistemleri,
 • Diğer sağlık rahatsızlıkları ile ilgili şikayetleri olan hastaların muayene ve tedavisine yardımcı olmak.
 • Kronik jinekolojik durumların muayene tedavisi,
 • Aile planlaması hizmeti verilmesi,
 • Doğumun kontrolü için hap kullanan kişilere,
 • Hamile olan ya da hamile kalmaya çalışan kişilere klinik bakım, destek ve tavsiye sağlamak.
 • Kanuna uygun olarak hastalara jinekolojik muayene hizmeti vermek.

Kadın hastalıkları ve doğum sağlık tedavisi hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

Özel Halk Sağlık Kabinimiz de alanında profesyonel kadın hastalıkları Uzmanı dr. ile en uygun Kadın hastalıkları ve doğum muayene tedavisi sağlık hizmeti vermekteyiz.

Kadınlar için önemli ve gerekli bir hizmettir. Ayrıca kadınların sağlıklı bir hamilelik geçirmelerine en uygun bir şekilde yardımcı olmaktadır. Bu sebeple en uygun bir şekilde bebeğin güvenli bir şekilde doğmasını sağlar.

Hasta ya da hasta yakınları, (0506) 141 51 63 numaralı hattan sağlık uzmanı temsilcilerinden Kadın Hastalıkları Tedavi sağlık hizmeti talep edebilirler. Kısacası çağrı merkezindeki sağlık uzmanı temsilcimiz bu talebinizi karşılamaya yönelik sizden birkaç bilgi isteyecektir.

Bu hizmetin bazı avantajları şunlardır:

 • Hamile kadınların sağlıklı bir hamilelik geçirmelerine yardımcı olmak;
 • Hamile kadının sağlıklı bir bebek doğurmasına yardımcı olmak;
 • Rahim ağzı kanseri gibi hastalıkları önlemektir.

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram

Puanınızı Belirtin! Belirttiyseniz Teşekkürler! 5/5 - (inceleme:1655)