Özel Halk Sağlık Kabini Sağlık Hizmetleri olarak; Kulak delme hizmeti vermekteyiz. Kulak delme işlemi çok dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Bu işlem her ne kadar basit görünsede steril bir ortamda yapılmazsa gerçekten ciddi sonuçlar ortaya çıkarır. Bu durumun farkında olduğumuz için biz kulak delme konusunda çok hassas davranmaktayız. İster evinizde isterseniz de kurumumuz da kulak delme işleminizi gerçekleştirebiliriz. Tüm merak ettiklerinizi bizi arayarak öğrenebilirsiniz.

AĞRISIZ KULAK DELME

Her ebeveyni biraz tedirgin etse de günümüzde kulak delme işlemi çok daha rahat ve ağrısız gerçekleştirilmektedir. Sağlık kabinimizde isterseniz soğutucu sprey isterseniz uyuşturucu pomad ile ağrısız kulak delme işlemi yapmaktayız.

İşlem mümkün olduğunca steril şartlar altında gerçekleştirilmelidir. Küpenin takılacağı yer belirlenip işaretlenmeli ardından kulak batikon ile silinmelidir. Sonrasında hiçbir şekilde ellenmeden küpe tabanca yardımı ile alınmalıdır. Bölgenin uyuşması sağlandıktan sonra küpe takma işlemi gerçekleştirilmelidir.

İşlem sonrasında takılan steril küpenin 7-10 gün kulakta kalması daha sağlıklı olacaktır ve alerji riskini azaltmaktadır. Delme işleminin ardından 2-3 gün sonra kabinimize gelerek kontrol yapılması ve gün içinde birkeç kez küpelerin ileri geri hareket ettirilmesi gerekmektedir.

Kulak Delme İşlemi Sonrası Bakım Tavsiyeleri

Doğru bakım güzel ve sağlıklı kulaklar için gereklidir. Yeni delme işlemi yaptırmış olduğunuz küpelerden doğru bakım yaptığınız zaman daha çok zevk alacaksınız. Uygun düzenli bakım yeni küpe memnuniyetinizi artıracaktır. İstatistiklere göre  enfeksiyonların oluşma nedeni  yanlış veya eksik tedavi sonrası ortaya çıkar.

Bu kullanma kılavuzu, düzgün şekilde tedavi ve  komplikasyonları önlemek içindir.

 • Sadece temiz ellerle  kulaklarınıza ve küpenize dokunun.
 • Kulak memesi deliğini  her iki taraftan  temizleyin ve bunu  günde en az iki kez yapın.
 • Studex Bakımı solüsyonu veya jelini kullanın.
 • Küpenizi sağa ve sola 180 derece (yarım hız) iki veya üç kez çevirin.
 • Bu temizleme sürecinde kulağınızı kuru tutmaya çalışın.

Kulak Delme İşlemi Sonrası Nelerden kaçınmalısınız?

 • Gerekli olmadıkça kulağınıza ve küpelerinize dokunmayın. Küpelerinizi çıkarmayın.
 • Küpe klipsinizi kulak memesini sıkacak şekilde öne doğru itmeyin. Klips sürekli hava alacak şekilde konumunu korumalıdır. Bu iyileşme sürecini kısaltır. Kulak delme küpelerimizde klipsin yerini belirleyen bölüm mevcuttur.

Kulak delme hizmeti sonrası iyileşme sürecinin hızlanması için neler yapabilirsiniz.?

 • Küpelerinizi en az 6 hafta takılı bırakın. Şayet kıkırdak küpesi ise 12 hafta kalmalıdır. Bu süre sonrasında istediğiz ağı olmayan küpeleri kullanabilirsiniz.
 • 5 ay boyunca (Kıkırdak bölgesi 12 ay) kısa arkalı küpeler kullanınız. Kanca tasarımlı küpeleri tercih etmeyiniz. Küpe materyalleri hipoalerjenik cerrahi çelik, titanyum veya altın olmalıdır. Studex Sensitive ve Studex Select ürün grupları bunun için tasarlanmıştır. Kıkırdak bölgesi için barbells tasarımları tavsiye ederiz.
 • Saç spreyi, şampuan ve sabunla teması oldukça dikkatli şekilde yapın ve bol su ile durulayın. Studex solüsyon veya jeli yıkama işleminden sonra kullanın.
 • Az miktarda şişme veya kırmızılık delme işleminden sonra oluşabilir. Bu normal bir süreçtir ve 48 saat içerisinde geçecektir. Şayet beklenmeyen bir şekilde  acı ve kızarıklık devam ediyorsa lütfen en yakın sağlık kuruluşuna veya hekiminize danışın.

Kıkırdak Bölgesi İçin Özel Tavsiyeler

Kulak delme hizmeti kulağın kıkırdak bölgesi doğal yapısından dolayı delme işlemi sonrası iyileşme sürecinde biraz daha dikkat gerektirir. Kulak memesine göre kıkırdak bölgesi daha geç iyileşir bu süre (3 Ay) tekabül etmektedir.

 • Kıkırdak bölgesinde delme işleminde şişme ve kızarıklık çok daha çabuk oluşur ve bu normaldir. Bu 48 saatlik süreç içerisinde geçecektir. Şayet beklenmeyen bir şekilde  acı ve kızarıklık devam ediyorsa lütfen en yakın sağlık kuruluşuna veya hekiminize danışın.
 • ÖNEMLİ : Kıkırdak bölgesinde oluşabilecek komplikasyonları lütfen hafife almayın. Bu kıkırdak bölgenizde kalıcı yaraya neden olabilir. Doktorunuza veya sağlık kurumlarının tedavilerini lütfen tam olarak uygulayın.

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram