İndirim tarihleri zamanında sağlık hizmetlerinden yararlanmayı unutmayınız!

Kapatmak için ESC basınız.

kan grubu nasıl bakılır

Kan grubu kartı, üzerinde bir kişinin kan grubu bilgisini içermekte olan küçük, plastik bir karttır. Genellikle alanında Uzman Hemşire tarafından kişinin hangi kan grubuna sahip olduğunu söylemek için kullanılmaktadır.

Kan grubu nedir?

Genel anlamda kan grubu; kan içerisinde bulunan eritrositlerin yani kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bulunan antijen türlerine göre yapılmakta olan bir sınıflandırmadır

Kaç tane kan grubu var?

Kan içerisindeki kırmızı kan hücrelerinin A ve B antijenlerini olup olmamasına göre yapılmakta olan kan grubu sınıflandırmasıdır. Bu duruma göre bireylerin kanında A antijeni bulunursa A kan grubu, B antijeni var ise B kan grubu, aynı anda A ve B antijeni varsa AB kan grubu, A ve B antijenlerini bulundurmayan kan grubu 0 olarak nitelendirilmektedir.

Kan grubu RH ne demek?

Özellikle RH ifadesi pozitif (+) veya negatif (-) olarak belirtilmektedir. Bu ifade ise D antijenini içerir veya içermemekte anlamına gelir. Bireylere uygulanacak kan nakillerinde bu durumun bilinmesi olmazsa olmaz etkenidir. Bu keşif ise Rhesus maymunları üstünde yapılan bir araştırma sonrası keşfedilmiştir. Bu maymunları anılması için RH olarak isimlendirilmiştir.

Kan grubu testi?

Kan içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin A ve B ayrıca O antijenlerinin olup olmaması durumunu tespit etmek için kan grubu testi yapılmaktadır.

1.Kan grubu testi nerede yapılır?

Genel anlamda özel ve devlet sağlık kuruluşu olan bir çok yerden kan grubu belgesini temin edebilirsiniz. Fakat devlet sağlık kuruluşlarında hem zaman hem de randevu almada sorun yaşayan, hızlı bir şekilde temin etmek için özel sağlık kuruluşları daha çok tercih edilmektedir.

2.Kan grubu testi nasıl yapılır?

Özellikle kan grubu testinde, bireylerden alınan kan numunesi laboratuvar ortamında incelenmesi sonucunda tespit edilmektedir. Belirlenen kan grubu sonucu sonrası bireye bu durumu gösterir kan grubu belgesi verilmektedir.

Kan grubu tablosu?

Bu kan grubu tablosu, farklı kan gruplarını ve bunlara karşılık gelen bilgileri göstermektedir. Kan grupları, bir ebeveynin genlerinden miras alınmaktadır.

En yaygın üç kan grubu türü A, B ve 0’dır. Kan, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde belirli antijenlerin bulunup bulunmadığına göre gruplandırılmaktadır.

Bu antijenlere “A” veya “B” antijenleri denir. Kan grubu A olan kişilerin kırmızı kan hücrelerinde hem “A” hem de “A” antijenleri bulunabilmektedir.

A tipi olan kişilerin her iki kromozomunda da AA veya A0, B tipi olan kişilerin her iki kromozomunda da BB veya BO, AB tipi olan kişilerin her iki kromozomunda da AB ve 0 tipi olan kişilerin 00’ı vardır.

B grubu olan kişilerin sadece “B” antijeni vardır ve 0 grubu olan kişilerin ne “A” ne de “B” antijeni vardır. Dünyadaki insanların çoğunluğu (% 85) A tipi veya B tipine sahiptir.

Kan grubu, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde kalıtsal antijenik maddelerin varlığına veya yokluğuna göre kanın sınıflandırılmasıdır.

AB0 kan grubu sistemi, insan kan transfüzyonlarında en önemli kan grubu sistemidir. AB0 kan grubu, “A”, “B”, “0” veya “AB” olarak sınıflandırılan dört farklı alelden oluşur.

Kan grubu nerede öğrenilir?

İlk önce birey kuruma başvuru yapmaktadır. Sonrasında bireyden kan numunesi alınmaktadır. Alınan kanın içinde bulunan antijen ve antikorlara bakılması sonucu kişinin kan grubu bu şekilde tayin edilmektedir. Belirlenmiş olan kan grubu sonucunu ise gittiği özel sağlık kuruluşundan temin edebilmektedirler. Ayrıca bu sonuç çıktıktan sonra e-devlet şifresi ile giriş yapılması sonucu e-nabız sisteminden kan grubu sonucunu öğrenmektedirler.

Kan grubu nasıl belirlenir?

Genel anlamda kanda bulunan eritrositlerin B ve A antijenlerinin olup olmamasına göre yapılmakta olan kan grubu sınıflandırılmasıdır. Bu duruma göre bireyin kanında B antijeni varsa B grubu, A antijeni var ise A grubu, ayrıca hem A hem de B antijeni tespit edilirse AB kan grubu, B ve A antijenleri tespit edilmez ise 0 kan grubu şeklinde nitelendirilmektedir

Kan grubu nasıl öğrenilir?

Birey kan grubunu öğrenmek istediği takdirde özel sağlık kuruluşuna gitmesi gerekmektedir. Kan grubunu öğrenmek istediğini beyan etmelidir sonrasında bireyden kan numunesi alınmaktadır. Alınmış olan kan antikor ve antijenlerine bakılması sonucu kan grubu tespit edilir. Tespit edilen kan sonucunu gittiği özel sağlık kurumundan veya e-nabız sistemine e-devletten giriş yaparak öğrenmektedirler.

Kan grubu nasıl yazılır?

Özellikle kan grupları verilmiş olan belgenin üzerinde A RH (-) veya B RH (+) şeklinde yazılmaktadır. Bu belge üstünde B pozitif ya da A negatif cümleleri pek tercih edilmemektedir.

Kan grubu nereden alınır?

Türkiye Cumhuriyeti’nde kan grubu belgesi almak isteyen bireyler; Özel veya Devlet sağlık kuruluşlarından bu belgeyi temin edebilmektedirler. Devlet kurumlarında randevu ve zaman bakımından sıkıntı yaşayan bireyler genellikle özel sağlık kuruluşlarını sık tercih etmektedirler.

Kan grubu kartı nasıl alınır?

Genellikle kan grubu kartı için çevrenizde en yakın sağlık merkezine başvurarak alabilirsiniz. Size yakın olan özel sağlık kurumuna giderek kan grubumu öğrenmek istiyorum ve kan grubu belgemi almak istiyorum, şeklinde beyan etmelisiniz. Beyan sonrası sizden alınacak olan kan numunesi ölçümü yapılması sonucunda işlem tamamlanarak size kan grubu kartınız teslim edilmektedir.

Yanlış kan grubu verilirse ne olur?

Genel anlamda yanlış kan grubu kartı verilmesi pek olmasa da nadiren olabilir. Bu durumda birey yeniden kan numunesi vererek kan grubu kartında bulunan sınıflandırmayı doğrulayabilir.

Örneğin; Trafik kazası geçiren bir bireye kan grubu kartında bulunan kan grubu değerinden verilmez ise pıhtılaşmalar oluşmaktadır. Bu durum ise bireyde kan akışını kesintiye uğratması sonucu ölüme neden olmaktadır.

Kan verecek kişinin alan kişiyle aynı kana sahip olması gerekmez fakat tipleri uyumlu olmak zorundadır. Yanlış kan aktarımı sonucu vücudun kanı kabul etmemesine ve komplikasyonların oluşumuna neden olmaktadır.

Kan grubu değişir mi?

Genel olarak normal yaşantı halinde bu durumun olması mümkün değildir. Fakat bir bireyin kan grubu kemik iliği nakil edilmesi sonrası değişebilmektedir.

Kemik iliği nakli sırasında hasta öncelikle yüksek dozda radyasyon veya kemoterapi verilmesi sonucu kendi kemik iliğinin görevini kaybetmesi sağlanmaktadır. Bu sayede hastalıklı olan kan doku ve hücreleri yok edilmektedir.

Kan grubu belgesi?

kan grubu kartı, kan grubu belgesi
Diğer ismiyle kan grubu kartında bireyin kan grubunun ne olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır. Aynı zamanda bireyin kan grubunu kanıtlamak amacıyla bir belge niteliği taşıdığını söylemek doğru olacaktır. Kan grubu kartı aynı zamanda kan grubu belgesi ismiyle de bilinmektedir.

İş başvurularında, sağlıkla ilgili bazı işletmelerde, spor faaliyetlerinde bireyin kan grubunun bilinmesi oldukça önem arz etmektedir. Sonrasında bu kurumlardan biri bireyden belgenin temin edilmesiyle işletmeye göstermesi gerekebilmektedir.

Kan grubu sorgulama?

Genel anlamda kan grubunu sorgulamak için ilk önce size yakın olan özel sağlık kuruluşunda kan grubu testi yaptırmanız gerekmektedir. Sonrasında ister özel sağlık kuruluşundan alacağınız kart veya e-nabız sistemi üzerinden kan grubunuzu öğrenebilirsiniz.

1.Kan grubu kartı e nabız?

Kan grubunu öğrenmek isteyen bireyler e-nabız sistemine e-devlet şifresiyle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Fakat ilk önce özel veya devlet sağlık kuruluşunda kan grubu testi yaptırmalısınız! E-nabız sistemine giriş yapmak için buraya tıklayın.

2.Kan grubu kartı e devlet?

E-devlet üzerinden kan grubunu öğrenmek isteyen kişiler ise e-devlet sistemine giriş yapmalıdırlar. Sonrasında e-nabız kişisel sağlık sistemine tıklayarak giriş yaparak öğrenebilmektedirler. Fakat ilk önce özel veya devlet sağlık kuruluşunda kan grubu testini yaptırmış olmanız gerekmektedir. E-devlet sistemi ile giriş yapmak için buraya tıklayın.

Kan grubu kartı nedir?

Her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz küçük, cep boyutunda bir karttır. Kan grubunuzu, AB-0 ve Rh tiplemenizi ve diğer tiplerin negatif veya pozitif durumunu içermektedir. Ayrıca kanınızın nadir veya yaygın olarak kabul edilip edilmediğini de öğrenebilirsiniz.

Kan grubu kartı bireylerin kendi kendilerine satın alabileceği bir şey değildir. Kan grubu kartı almanın tek yolu sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Kartta aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:

  • Adınız ve İletişim bilgileriniz
  • Kan grubunuz örnek: (A, B, AB veya 0)

Kan grubu kartının amacı nedir?

Bir kişinin kan grubunu tanımlayan bir kimlik kartıdır. Bu sebeple kan grubu kartı amacı, doktorların ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilecek uyumsuz transfüzyonlardan kaçınmasına yardımcı olmaktadır. Kan grubu kartı bir kişinin kan grubunu belirlemek için kullanılmaktadır.

Genellikle hastanelerde transfüzyon hatalarından kaçınmak için kullanılmaktadır. Kan grubu kartları, bir kişinin yaralanması ve kan ihtiyacı olması gibi acil durumlarda kullanılmaktadır.

Neden kan grubu kartına ihtiyacım var?

Bir kan grubu kartı, acil bir durumda büyük bir fark yaratabilmektedir. Kan grubunuzu sağlık personeline iletemezseniz, size doğru tedaviyi veremezler.

Kart olmadan, kan bankaları kan nakli için en iyi eşleşmeyi belirleyemez. Bu yüzden bir kişinin kan grubunu transfüzyon amacıyla belirlemeye yardımcı olmak için bir kan grubu kartı kullanılmaktadır.

Özellikle kan grubu kartı, bir kişinin taşıyabileceği en önemli kimlik türüdür. Kan grubu kartları, yaralı bir kurbanın hayatta kalabilmesi için kana ihtiyaç duyduğu bir araba kazası gibi acil kan nakli gerektiren acil durumlarda çok önemlidir.

Kan grubu kartını kimler taşımalı?

Genel anlamda kan grubu kartı, bir kişinin kan grubu hakkında bilgi içeren cüzdan boyutunda küçük bir karttır. Bu yüzden bu kart genellikle tıbbi durumu veya ihtiyacı olan ve düzenli kan nakli olan kişiler tarafından taşınmaktadır.

 Kan grubu kartı nerelerde kullanılmaktadır?

Bazen spor salonuna kayıt, ehliyet başvurusu, işe giriş ya da kurumlar tarafından Kan grubu kartına ihtiyaç duyulmaktadır. Kan grubu kartı, insanlara kan gruplarını hatırlatmanın basit ve etkili bir yoludur. Aynı zamanda insanlara türe göre özel kan bağışı ihtiyacını hatırlatmanın önemli bir yoludur.

Bir kişinin sahip olduğu kan türünü belirlemek için bir kan grubu kartı kullanılmaktadır. Bu bilgi, bir kişinin kan nakli almadan önce bilmesi ve başkalarıyla paylaşması için gereklidir. Acil durumlarda ve bağışlanan kan üzerinde yapılan rutin testler için kullanılmaktadır.

Kan grubu öğrenme?

Kan grubu öğrenmek, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde kalıtsal antijenik maddelerin varlığına veya yokluğuna göre kanın sınıflandırılma işlemidir. Bir kişinin AB0 kan grubu, her iki ebeveynden miras alınan genler tarafından belirlenmektedir.

A ve B antijenleri kırmızı kan hücrelerinde bulunurken, 0 antijeni tükürük, ter, gözyaşı ve meni gibi diğer vücut sıvılarında bulunmaktadır. Kan grubu öğrenmek dört ana tip ile incelenmektedir. Bu yüzden AB0 kan grubu ve bazı daha nadir türleri vardır.

Bir kişinin tipi, farklı bir kan türüyle transfüzyon alırsa değişebilmektedir; buna “kan transfüzyon reaksiyonu” denir. AB0 kan grubu sistemi, insan kan transfüzyonlarında en önemli kan grubu sistemidir.

Tipik olarak, bir kişinin kanının basit bir test ile belirlenmektedir. AB0 kan grubunun dört tipi şunlardır:

  • A olan bireylerde anti-B antikorları bulunurken, Tip B olan bireylerde ise anti-A antikorları bulunmaktadır.
  • B olan kişilerde anti-A antikorları bulunurken, Tip A olan kişilerde anti-B antikorları bulunmaktadır.
  • AB tip olan kişilerde hem Anti-A hem de Anti-B antikorları bulunabilmektedir. Bu durumda vücudun reddetme riski olmadan her türlü kan transfüzyonunu alabilecekleri anlamına gelmektedir.
  • Tip 0 olan bireylerde Anti-A da bulunmamaktadır.

AB0 kan grubu, A ve B olmak üzere iki tip antijen tarafından belirlenmektedir. A antijeni, kırmızı kan hücrelerinin (RBC’ler) yüzeyinde bulunmaktadır. B antijeni, RBC’lerin yüzeyinde bulunmaktadır. Bu antijenler, kendilerine bağlı şekerlere sahip proteinler olan glikoproteinlerde bulunmaktadır.

Ehliyet almak için kan grubu kartı şart mı?

Özel Halk Sağlık Kabinimiz de alanında Uzman Sağlık Memuru veya Hemşiremiz ile kan grubu kartı hizmeti vermekteyiz. Bu, birçok insan tarafından sorulan ortak bir sorudur.

Bu sorunun cevabı tabiki de evet, ehliyet için kan grubu kartına ihtiyacınız vardır. Bu yüzden ilk önce kan grubu öğrenmek lazım. Ehliyet alabilmeniz için birçok evrağı tamamlamanız gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yasal olarak araç kullanmak için bir sürücü ehliyetine sahip olmanız gerekir. Sürücü belgesi, aynı zamanda bir operatör belgesi veya motorlu araç operatörü izni olarak da bilinmektedir. Bu yüzden bu belgeye sahip olmanız için gerekli evraklar arasında kan gurubu kartı istenmektedir.

Kan grubu kartı ücreti?

Her özel sağlık kuruluşunun fiyat ve politikaları değiştiğinden dolayı kan grubu kartı ücreti değişebilmektedir. Sizin için en faydalı olan özel sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek fiyat bilgisi almalısınız.

Özel sağlık kuruluşlarının genel olarak kan tahlili yapılması sonucu kan grubu kartı almak isteyen kişiler için ortalama 70 veya 150 arasında değişebilmektedir.

Keçiören özel halk sağlık kabini kuruluşumuzda kan grubunu öğrenmek isteyen bireyler için kan grubu kartı ücreti 80 tutarındadır.

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram