İndirim tarihleri zamanında sağlık hizmetlerinden yararlanmayı unutmayınız!

Kapatmak için ESC basınız.

kulak deldirme acır mı

Genelde ülkemizde kulak delimi oldukça dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir sağlık işlemidir. Kulak delme işlemi her ne kadar kolay görünmekte olsa bile anne babanın aslında en tedirgin olduğu konulardan biridir.

Gerçekten ailenin tedirgin olduğu kadarda önemli olan bir sağlık mevzusudur. Çocuk kulağında delim işlemi çok iyi steril edilen bir ortamda delimi yaptırınız. Aksi takdirde gerçekten ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Sağlık açısından kulak delme mevzusu anne baba tarafınca hijyenik açıdan kontrol etmeli ve tedirgin olmalıdır. Bu nedenle önem gösterirseniz kulak mikrop kapmaz. Kulak deliminde çok farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Bu tür kulak delme sağlık işlemi alanında uzman hemşiremiz tarafınca kulak delme mevzusunda oldukça duyarlı ve hassas davranır.

Ağrısız kulak delme hizmeti

Her anne babanın aslında en tedirgin olduğu konulardan biri olarak sorun etse de günümüzde kulak delme işlemi oldukça daha kolay ve pratik aynı zamanda huzurlu ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Genelde ülkemizde kulak deliminde çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda çok moda olan tek kullanımlık kulak delme aparatı ile kulak delim işlemi gerçekleştirilmektedir.

Sağlık kabinimizde tek başına iki kulağı soğutucu sprey vb. ya da uyuşturucu pomad ile ağrısız kulak deldirmek tedavisinden yararlanabilirsiniz. Yani acı hissi olmadan kulak delme sağlık hizmeti işlemi yapmaktayız.

Sağlık işlemi mümkün olduğunca en steril ortam ve şartlar altında gerçekleştirilmelidir. Bu nedenle küpenin takılması için kulağın yeri belirlenip işaretlenmektedir.

Kulak deldirme işleminin sonrasında hiç bir biçimde ellenmeden kulak delme küpesi tabanca desteği ile alınmalıdır. Kulak deldirme işleminin amacı delinmesi planlanan bölgenin uyuşması sağlanmaktadır.

Bir süre sonra kulak küpesi takma işlemi tabanca yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Çocuklar delindiğini dahi anlamıyorlar soğutucu sprey ya da işlemden daha sonra takılan steril küpenin 7-10 gün kulakta kalması daha sağlıklı kulaklar için gereklidir bununla olmakla birlikte alerji riskini de azaltacaktır.

Kulak nerede delinir?

Kulak deldirme işlemi temiz bakımdan en iyi sterilize edilmiş ortamda yaptırınız. Bu sebeple tercihinizi her zaman sağlık üzerine hizmet veren sağlık kabinini tercih etmelisiniz!

Küpe takmak konusunda ise tavsiye edeceğimiz küpe modelleri medikal olarak kullanılan çeliktir. Diğer kullanacağınız küpeler alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

Kulak delinme sonrası olarak kulağı çok iyi şekilde bakımını yapmalısınız. Aksi takdirde istenmeyen enfeksiyonlar oluşmaktadır.

Genel olarak kulak deldirme işlemi küpe takılması hizmetinde yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu sebeple rehberimizde kulak nerede delinir sorusuna açıklayıcı cevap bulacaksınız.

Kulak delimi sonrası kulak bakımı nelerdir?

Kulak delimi sonrası doğru bakım, çocuk ve aile için önem arz etmektedir. Bu kullanma kılavuzu, anlatımıyla kulak delim muntazam biçimde tedavi ve komplikasyonlara karşı önlem almak içindir.

 • Sadece temiz eller ile kulaklarınıza ve küpenize dokunmalısınız.
 • Kulak memesi deliğini her iki taraftan temizlemelisiniz. Bunu günde minimum 3 kez yapmalısınız.
 • Studex Bakımı solüsyonu ya da jelini kullanabilirsiniz.
 • Küpenizi sağa ve sola 180 derece (yarım hız) biçiminde üç kere çevirin.
 • Bu temizleme süresince kulağınızı kuru tutmaya özen göstermelisiniz.

Kulak delme sağlık hizmeti sonrası iyileşme süresine hız kazandırmak için neler yapmalısınız?

 • Küpelerinizi minimum 6 hafta takılı bırakın. Şayet kıkırdak küpesi ise bu süre çok yakın 12 haftaya kadar uzamakta ve çıkartılmamalıdır. Bu süre sonrasında istediğiniz alerji yapmayan tüm küpeleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 • 5 ay boyunca (Kıkırdak bölgesi 12 ay) kısa arkalı küpeler kullanmaya önem gösteriniz. Sonuç olarak kanca tasarımlı küpeleri iyileşme tam tamamlanmadığı süre boyunca tercih etmeyiniz. Kıkırdak bölgesi için genellikle barbells tasarımları önermekteyiz.
 • En az oranda şişme ya da kırmızılık delme işleminden sonrasında oluşabilmektedir. Bu normal bir sürece tekabül etmektedir. 48 saat içinde bu belirtiler geçecektir.

Kıkırdak bölgesi kulak delmek için özel sağlık kurumunun tavsiyeleri

Son dönemlerde ülkemizde alimünyum, nikel vb. metal malzemelerden oluşmakta olan küpeler çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Biz kurum olarak asla ama asla bu tarz ürünleri kullanmamaktayız ve kullanımını önermemekteyiz. Çünkü bu işlem tedirgin olduğu kadarda önemli olan bir mevzudur.

En basit anlamda kulak küpeleri ya medikal çelik yada titanyum alaşımı olmalıdır. Bu malzemeler ameliyat operasyonlarında kullanıldığı için asla ama asla hiç bir sorun teşkil etmez.

Kulak nerede delinir yanlış ve steril olmayan bir ortamda yaptırmış olduğunuz kulak delimi işleminde mikrop vb enfeksiyonlar oluşabilmektedir. Bu nedenle böyle ortamlarda yaptırmış olduğunuz kulak delim yöntemine bizler pek sağlıklı bakmıyoruz.

Son dönemlerde sıkça kullanılmış olan yöntemden biriside eczanelerde satılan duyu hissi azaltımına sebep olan krem ve damla tarzı ürünleri kullanarak uyuşturma yöntemidir,

Kulağın memesine nazaran kıkırdak bölgesi daha geç iyileşmektedir. Bu süre 3 aya kadar sürmektedir.

 • Kıkırdak bölgesinde delme bir işlem sonrasında şişme ve kızarıklık oldukça daha hızlı oluşur ve bu normaldir. Bu 48 saatlik süreç içinde geçmelidir. Şayet beklenmedik bir şekilde acı ve kızarıklık devam ediyor ise lütfen en yakın sağlık kuruluşuna ya da bize bu konu hakkında ulaşarak bilgi alabilirsiniz.
 • ÖNEMLİ: Kıkırdak bölgesinde oluşabilecek komplikasyonları lütfen hafife almamaya önem gösteriniz. Bu kıkırdak bölgesinde kalıcı yaraya ve ağır tahribata neden olabilmektedir.
 • Yaptırdığınız sağlık işlemi sonrası sağlık kuruluşunun söylediği tüm tedavileri eksiksiz yapınız. Düzenli ve dikkat etmelisiniz! Söylenen sağlık işlemlerini tam olarak uygulamaya önem gösteriniz!

Kulak deldirme modelleri

Kulak nerede delinir sorusunun cevabı steril ve en temiz ortamda yapılmalıdır. Aksi takdirde sonuçları kötü olmaktadır. Bu yüzden sağlık kuruluşlarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Standart lobe kulak deldirme yerlerinden biri olan hizmeti yaptırabilirsiniz veya bir ihtimal de alışılmışın haricinde bir model arayışındasınız.

Kullanmakta olan model, küpe ve piercinglerle kulak deldirme yerleri ile ilgili bilmeniz ve ihtiyaç duyulan her şey bu listede mevcut.

Kulak deldirme modelleri ve aklınıza takılan kulak delimle ilgili tüm sorularınızın cevabı tümüyle içeriğimizde sizi bilgilendirecek şekilde mevcuttur.

Kulak deldirme yerleri

Öncelikle size kulak deldirme yerlerini resim ile açıklayacağız.

Kulak nerede delinir, kulak delim yerleri, kulağın belirlenen kısımına piercing iğnesi veya kulak delim tabancaları ile uygulanan yerlerdir.

Sizde kulağınızın çeşitli yerlerine küpe taktırmak istiyor iseniz ilk olarak kulak delim yerlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Bu noktada açıklamalı anlatımı bu rehberdedir.

Kulak delim yerleri kulağın belirlenen kısmına küpe takılması planlanmakta olan yerlerdir. Bu sebeple kulak delim yerlerine bakılarak nereye küpe taktırmak istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Sadece kulağınızı süslemek amaçlı yapılması planlanan kulak deldirme operasyonu aynı zaman zarfında tarzınıza ayrı bir hava katmak için başlayacağınız en önemli adımlardan biri olduğuna emin olabilirsiniz.

Kulak delim yerlerinde bazı bölgeler riskli ve ağrılı olsa da her geçen gün kulak deldirme sağlık işlemi popüler olmaktadır.

Kulak piercing isimleri

1.Tragus Piercing

Tragus Modelleri
Kulak delim modellerinden biri tragus piercingi, kulak kanalının üstünden direkt lobunuza oturan bir iç kıkırdak parçası. Birden fazla piercing modeliyle mükemmel gözüken tragusun tamamen iyileşmesi 8 aydır.

Kulağın üst yerlerine nazaran ortalamanın üzeri kalınlıkta bir kıkırdak yapısı olduğundan acı seviyesi normalden bir tık yüksektir.

2.Anti Tragus Piercing

Antitragus Modelleri

Kulak delim modelleri biri isminden de anlaşılabileceği benzer biçimde olan tragus piercinginin yan komşusu olan anti tragus piercing modeli iyileşme periyodu olarak tragus piercingine benzerlik göstermekle birlikte ne olursa olsun daha fazla acıttığına emin olabilirsiniz.

3.Helix Piercing

Helix Modelleri

Genelde ülkemizde kulak deliminde çok ve en popüler kulak piercingi helix piercingidir. Hepimiz halk içinde kıkırdak piercingi diyoruz.

İki adet alt alta delinirse “double helix piercing” yani çifte kıkırdak piercingi modeli deniliyor. En az şekilde acıdığına emin olabilirsiniz. Bu yüzden kulak deldirme yerlerinden biri olan bu model en fazla tercih edilen bölgeden biridir.

4.Snug Piercing

Snug Modeli

Kulak delim modelleri biri olan anti helix piercinginin üst kısmından kanca şekli kısmı da delinir. Kulak deldirme yerlerinden olan bu bölge güzel görünüm açısından fazlaca tatmin edici olsa da acı skalasında ilk üçe girmektedir.

Bu tür deldirme sırasında keskin ve yoğun bir baskı ve acı hissedebilirsiniz. İyileşme süresi minimum 6 ay ve bu müddette uyurken üzerine yatamayacağınız için sorun çekebilirsiniz.

5.Rook Piercing

Rook Piercingi Deldirme Modelleri ve Rook Deldirme Yerleri

Kulak delim modelleri biri tragus piercinginin biraz üstü ve kulak içerisine geçerseniz rook piercingine ulaşacaksınız. Kulak deldirme yerlerinden olan bu tür çift taraflı yada halka küpelerle mükemmel gözüken bu piercing favoriler arasındadır.

Acı seviyesini snug piercinginden daha azca fakat helix piercinginden daha çok olarak tanımlayabiliriz. İyileşmesi 10 ayı bulabilmekte bu nedenle çok dikkatli ve iyi bir bakım gerektiriyor.

6.Daith Piercing

Daith Piercingi Deldirme Modelleri ve Daith Deldirme Yerleri

Kulak deldirme modellerinden biri rook’a yakın kulak içi kıkırdağında bulunmaktadır. Kulak deldirme modelleri bu tür piercing bilhassa halka formlu küpelerle oldukça güzel ve estetik şekilde göze hitap ediyor.

Fazla acılı gözükse de şaşırtıcı bir şekilde helix piercingi bile daha azca acıttığına emin olabilirsiniz. Aynı anda bu tür acı skalasında yeri helixten aşağıda bulunurken lobe’dan (kulak memesi) yüksek. İyileşmesi ise minimum 6 ay sürüyor.

7.Standart Lobe Piercing

Standart Lobe Piercingi Deldirme Yerleri - Kulak delme

Kulak deldirme modellerinden klasik kulak memesi piercinginin aslolan ismi lobe piercingidir. Kulak deldirme modelleri bu tür üçüncüye, kısaca kıkırdak yapıya yaklaşana kadar, bu bölge hiç bir şekilde fazla acımıyor.

Ufak ve ani bir delim acısından sonrasında herhangi bir acı hissetmiyorsunuz. İyileşme dönemi ise öteki bütün kulak piercingleri içinde en iyi ve en çok dertsiz olanıdır.

Genelde ortalama 6 hafta sonrasında tamamen iyileşiyor. Bu süreçten sonrasında arzu ettiğiniz biçimde piercinginizi değiştirebilirsiniz.

8.Conch Piercing

Conch Piercingi Deldirme Yerleri - Kulak delme

Kulak deldirme yerleri rehberimizin en önemli modeli olan Conch piercingidir. Kulak deldirme modelleri bu tür acı skalasında birinciliği elden bırakmadığını bilmekteyiz.

Bu tür oldukça fazla tercih edilen bir model arasında değildir. Uzun iyileşme süresi ve acısıyla göz korkuttuğuna emin olabilirsiniz.

9.Orbital Piercing

Orbital Piercingi Deldirme Yerleri - Kulak delme

Kulak deldirme yerleri yan yana delinmiş olan iki delikten halka formlu bir piercing geçirilmesine Orbital piercingidir. Oldukça sade fakat bir okadarda etkileyici duran bu model kulağın dış kısmındaki herhangi bir bölgeye uygulanabilmektedir.

10.Ön Helix Piercing

Forward helix Piercingi Deldirme Yerleri ve Ön Helix Deldirme Modelleri

Kulak deldirme yerlerinden kıkırdağın ön bölümüne doğru delinmiş olan bu piercinge ön helix piercingi deniliyor. Acı seviyesi ve iyileşme süresi helix ile benzer şekilde hatta hemen hemen aynı diyebiliriz.

11.Endüstriyel Piercing

Endüstriyel Piercingi Deldirme Yerleri

Kulak deldirme yerlerinden biri endüstriyel piercing aynı anda helix piercinginin iki taraftan delimidir. Farklı bir aksesuar yardımı ile şekillendirilmektedir. İyileşmesi minimum 9 ay sürmektedir.

Bu yüzden daha dikkatli ve özen gösterilecek şekilde tercih edilmesi gereken modellerden biridir.

12.Auricle Piercing

Auricle Piercingi delim modelleri
Kulak deldirme yerleri birisi de Auricle piercingi, kulak delme hizmetinde kıkırdak kısmının ortasında yer alan bölgenin deldirilmesidir. En az acı seviyesine eşittir. İyileşme süresi en çok helix piercingine benzer olduğuna emin olabilirsiniz.

13.Enine Doğru Lobe Piercing

Enine lobe Piercingi kulak deldirme modelleri
Farklı ve acısız bir piercing türüdür. Kulak deldirme modelleri bu tür olan delme benzer şekilde kulak memesinin enine delinmesidir. Kıkırdak bölümü olmadığı için acı en az derecedir. İyileşme süresi lobe piercingine benzemektedir

Kulak delme hizmetinden nasıl faydalanabilirim?

Kulak nerede delinir sorusuna cevaben dilerseniz evinizde dilerseniz de kurumumuzda ağrısız kulak delme sağlık hizmeti işleminizi özel bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Randevu için bizleri arayabilirsiniz. Diğer sağlık konularında aklınıza takılan tüm merak ettiklerinizi bize ulaşarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sağlık hizmetleri işlem için hasta veya hasta yakınları, (0506) 141 51 63 numaradan sağlık uzmanı temsilcilerinden kulak delme hizmeti talep edebilirler.

Kulak nerede delinir hakkında sıkça sorulan sorular?

Genellikle sağlık kuruluşumuza kulak nerede delinir ve diğer sorulmakta olan sıkça soruları sizin için cevaplamaya çalıştık aşağıda bulunmakta olan sorular harici sorularınız için bizlere iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

1.Kulak delikler?

Kulağın delim yerleri ve isimlerini içeriğimizde detaylı şekilde sizler için anlattık. Tüm kulak deliklerinin yeri ve isimleri hakkında bilgi için buraya tıklayın.

2.Kulak helix?

Genel olarak en popüler kulak piercingi helix, bizler halk arasında kıkırdak demekteyiz. Kulağın ince kıkırdaklı ve üst kısmında delinen neredeyse her piercinge bu isim verilmektedir. Resimli ve detaylı anlatım için buraya tıklayınız!

3.Kulak piercing?

Çok popüler ve genel olarak kulağın üst kısımlarındaki kıkırdak bölgeye yapılmaktadır. Özellikle ülke olarak amerika gençliğinde çok tercih edilmektedir.

4.Kulak piercing çeşitleri?

Okurlarımız için kulak piercing çeşitleri 13 farklı türden oluşmaktadır. 13 türü de sizler için detayları ile açıkladık. Size yakışacağını düşündüğünüz piercing modelini sağlık personeline bildirmeniz yeterli olacaktır. 13 tür piercing modeline detaylı bakmak için buraya tıklayın!

5.Kulak piercing erkek?

Genel olarak erkeklere de uygulanan kulak piercing işlemi, bireyin beğendiği ve kendine yakışan modelin ismini belirtmesiyle sağlık personeli gereken sağlık işlemini uygulamaktadır.

6.Kulak delmek için iğne?

Kıkırdak kulak deliminde genellikle intraket yardımı ile gerçekleştirilmektedir. Tıp dilinde intraket halkımızın genel olarak isimlendirdiği kulak delim iğnesidir.

7.Kulak deldirme şekilleri?

Tüm model ve şekilleri sizler için detaylı şekilde açıkladık. Aklınıza takılan diğer sağlık sorularını bizlere iletişim kanallarından ulaşarak sorabilirsiniz. Özellikle kulak deldirme şekilleri ve modelleri için buraya tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

8.Kulak deldirmek acıtır mı?

Standart kulak delimi en az acıyan kulak delimi yerinden birisi olduğuna emin olabilirsiniz. Bu yüzden kulak lobunu deldirdiğinizde acı hissedilmemektedir.

9.Bebeklerde kulak deldirme?

Bebeklerde kulak delimi genellikle önerilmez. Bunun sebebi ise bebek kulağında bulunan küpeyi tutarak çekebilir ve çıkarmaya çalışabilmektedir. Bu durumda kulağına zarar vereceği düşünüldüğü için önerilmemektedir.

Fakat kurumumuzca yapmış olduğumuz çoğu bebeklerde bu sorunlarla hiç karşılaşılmadığı için bebeklerde kulak delim sağlık işlemi yapmaktayız.

10.Kulak deldirmek zararlı mı?

Standart kulak lobu ve diğer kulak yerlerinin delimi alanında uzman sağlık personeli tarafınca yapıldığı sürece oldukça zararsızdır.

Kulak delim işlemi sonrası sağlık kurumu personelinin söylediklerini yerine getirdiğiniz sürece hiç bir sorunla karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz.

11.Kulak kıkırdak deldirme şişmesi?

Genel anlamda kulak kıkırdak delim işleminde kızarıklık ve şişme çok çabuk şekilde oluşmaktadır. Bu normal bir süreçtir. Bu durum 48 saatlik zaman dilimi içerisinde geçecektir.

12.Kulak kıkırdak deldirme şişmesi nasıl geçer?

Genellikle kulak deldirme sonrası ispirto veya antibiyotik içeren kremler kullanabilirsiniz. Bu işlemin uygulanması ile enfeksiyon kapma olasılığını ortadan kaldırmış olursunuz. Kremi bir pamuk yardımıyla kulağınıza dikkatli ve nazikçe sürmeniz gerekmektedir.

13.Kulak kıkırdak deldirmek felç yapar mı?

Halkımız arasında bu şehir efsanesi olarak korkutmak amacıyla söylenmektedir. Fakat kulak kıkırdak delimi felç yapmaz. En kötü ihtimal kulağınız iltihap kapabilir. Bu durumda sağlık kuruluşunun size vereceği krem ve sağlık işlemleri ile bu durumu atlatabilirsiniz.

14.Kulak kıkırdak deldirme zararları?

Kulak kıkırdak delimi işleminde bakteriyel olarak enfeksiyona yakalanmadığınız sürece hiç bir zarar olmaz.

Fakat kulak kıkırdak delim işlemini hijyenik ve temiz bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirmez iseniz pseudomonas ismi verilen rahatsızlığa yakalanabilirsiniz. Bu hastalık yüksek ateş ve kıkırdak deformasyonuna sebep olmaktadır. Bu rahatsızlık sebebinden kabakulağa bile yakalanırsınız.

15.Tabancayla kulak deldirme zararları?

Alanında uzman sağlık personeli tarafınca yapılan standart kulak memesi kulak delimi işleminde hiç bir zarar yoktur. Kıkırdak delimi işleminde tabanca kullanılmamaktadır.

Kıkırdak ve diğer bölgelerde tabanca ile delinmesi doku kaybı ve sinirlere zarar verebilmektedir. Bu yüzden anjiokat yardımı ile delim işlemi gerçekleştirilmektedir.

16.Kulak piercing isimleri?

Kulak deldirme modelleri 13 farklı kulak piercing isimleri ve piercing detayları bulunmaktadır. Bu modellerin detayları için tıklayın.

17.Kulak deldirme yerleri isimleri?

Kulak deldirme yerlerini resimlerle detaylı şekilde açıkladık. Bu bilgilere ulaşmak için tıklayın.

18.Kulak deldirme bölgeleri?

Kulak deldirme yerleri ve bölgeleri 13 tanedir. Özellikle bu bölgelerin detayı için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

19.Kulak deldirme tragus?

Genellikle çok tercih edilen delim yerlerinden birisidir tragus. Tragus delim yeri detayı için tıklayın.

20.Kulak deldirme kaç tl?

Özel Keçiören Halk Sağlık Kabini kurumu olarak kulak deldirme ücretimiz:

Tek kulak delimi: 100₺

Çift kulak delimi: 200₺

21.Kulak piercing deldirme fiyatları?

Piercing fiyatları her kurum için farklılık gösterebilmektedir. Genellikle 100 ile 300 tl arasında değişmektedir. Bu yüzden delim yaptırmak istediğiniz kurumla iletişime geçerek güncel fiyat bilgisi fiyatı alabilirsiniz.

22.Kulak deldirme ücreti?

Deldirmek istediğiniz bölge ve yerine göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

23.Kulak deldirme küpesi ne zaman çıkarılır?

Kulak delim küpesi en az 6 hafta takılı bırakmanız yararınıza olacaktır. Şayet kıkırdak delimi yaptırdı iseniz en az 12 hafta takılı kalmalıdır. Bu süre zarfı geçtikten sonra bu küpeleri çıkararak size uygun olan tüm küpeleri takabilirsiniz.

24.Kulak deldirme küpesi nasıl çıkarılır?

Bu işlem için cildi yumuşatmanız küpenin kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır. Banyo ya da ılık duş bu işlem için size yardımcı olacaktır. Kulak küpesini çıkarma işleminde bölgeye vazelin uygulayarak da destek sağlayabilirsiniz.

İlk önce küpeyi tutan arka tarafı çıkarın. Ardından kulağın ön tarafında bulunan küpeyi parmak uçlarınızla tutarak çıkarmaya çalışabilirsiniz.

25.Kulak deliği şişmesi?

Enfeksiyon harici alerjik hastalıklar, cilt hastalığı veya travma rahatsızlığı da kulak memesi iltihabına neden olabilmektedir. Kulak memesi iltihabı yaşandığı durumda mutlaka sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekmektedir.

Kulak memesi iltihabı nedeniyle şişlikte ortaya çıkabilmektedir. Özellikle birey uyuduğu zaman kulakta bulunan iltihap yüksek oranda ağrı yaratabilmektedir.

26.Kulak deliği kanaması?

Normal kulak delimin de kanama pek olmamaktadır. Fakat kulak kıkırdağı delimi sonrası yüksek miktarda kanama olabilmektedir.

Kulak kıkırdağı kulağın etli bölgesine göre daha hassas bir dokuya sahip olması sonucu kanama daha fazla olabilmektedir. Bu durum nedeniyle yaradaki iyileşme daha uzun sürebilmektedir.

27.Kulak deliği yarasına ne iyi gelir?

Bu komplikasyonlar pek istenmeyen durumda gerçekleşebilmektedir. Genellikle durumun iyileşmesi için antibiyotik içeren kremler kullanılmaktadır. Sağlık kuruluşundan randevu alarak gerekli kontrolü ve takibinin yapılmasını isteyebilirsiniz.

28.Kulak deliği için krem?

Sağlık kuruluşunun kulak deliği için size önereceği kremi uygulatmanız faydanıza olacaktır. Eczaneden alacağınız her krem kulak deliği için iyi gelmeyebilmektedir. Bu yüzden sağlık kuruluşunun önerileri sizler için daha iyi olacaktır.

29.Kulak deliği nasıl kapanır?

Kulak delimi sonrası delinen bölgeyi beğenmeyen bireyler bir kaç gün sonra küpeyi çıkartabilirler. Küpenin çıkması ile birlikte bir kaç ay içinde kulak deliği kapanacaktır.

30.Kulak deliği ne zaman kapanır?

1 veya 2 haftada kulak küpesi çıkması ile iyileşmektedir. 1 ya da 2 ay sürede tamamen iyileşmektedir. Fakat ömür boyu kapanmamaktadır. Sadece delik küçülmektedir. Düzenli krem uygulanması sonucu iz kalmamaktadır.

31.Kulak deliği kaç günde kapanır?

Delim sonrası beğenilmeyen bölgenin kapanması süre olarak 1 veya 2 ay sürmektedir. Kapanması için delim sonrası 1 veya 2 hafta sonra kulak küpesi çıkarılmalıdır.

32.Kulak deliği iltihabı?

Eğer kulak deliğinizde ciddi enfeksiyonlar nedeni ile iltihap oluşur ise antibiyotik kullanımına başlayabilirsiniz. Kulak deliği iltihabı nedeni ile kulağınızın çevresinde de apse oluşabilmektedir.

Yoğun miktar iltihap birikmesi sonucunda apse oluşmaktadır. Bu apsenin kesinlikle iyice boşaltılması gerekmektedir.

33.Kulak bakımını nasıl yapmalıyım?

Kulağımı deldirdim bakımı için ellerinizi hijyenik ve temiz tutmak çok önemlidir. Buna dikkat etmeniz enfeksiyon riskini ortadan kaldırmaktadır. Kulağımı deldirdim bakımı nelerdir ve nerelerde yapılır detaylı bilgi için buraya tıklayın.

34.Kulak deldirme fiyatları 2022

Genel anlamda sağlık kuruluşlarının kulak deldirme fiyatları 2022 yılında 100 veya 250 TL arası değişiklik göstermektedir. Kurumuzca tüm halkımıza yardımcı olmak amacıyla delim ücretimiz tek kulak 100 TL’dir.

35.Kulak delici?

Genel anlamda normal kulak delim işleminde tabanca kullanılmaktadır. Fakat piercing işlemlerinde ise intraket yardımı ile delim gerçekleştirilmelidir!

36.Tek kullanımlık kulak delici?

Bireyler tarafından tercih edilen tek kullanımlık kulak deliciler bireylerde enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için kesinlikle sağlık hizmeti sağlayan sağlık kuruluşlarında delim işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Tek kullanım olan kulak deliciler medikal çelik olmadığı takdirde istenmeyen komplikasyonlar gerçekleşebilmektedir.

37.Kulak delmeden takılan küpe?

Bir çok birey de tercih olarak sıkıştırmalı küpe kullanmaktadır. Bu küpelerin malzemesi çelik değil ise paslanma gözlemlenmektedir.

Bireyler için bu durum sağlık sorunu teşkil edebilmektedir. Çok fazla çeşidi olan bu küpeler arasında en çok tercih edilmekte olan ise halka küpedir.

38.Kulak delme küpesi?

Detaylı olarak kulak delme küpesini içeriğin başında sizler için anlattık. Detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın.

39.Kulak delme makinesi?

Özellikle kulak delme işleminde kullanılan kulak delme makinesi olarak adlandırılan kulak delme tabancasıdır. Normal delim işlemlerinde en çok tercih edilen yöntemdir.

Kulak deldirdikten sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kulağınızı deldirdikten sonra aşağıda bulunan adımlara uygun şekilde hareket etmeli ve dikkat etmelisiniz!

1.Kulak deldirme sonrası şişlik nasıl geçer?

Bu rahatsızlıkla karşılaştığınız takdirde şişlik olan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Kulak delimi sonrası şişlik uzun süre geçmedi ise kulak delimi yaptırdığınız kuruma deldirdiğiniz bölgeyi göstermenizde fayda vardır. Bu nedenle iltihap kapmış olabilir. İltihabı gidermek için gerekli ilaçları ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgileri size söyleyecektir.

2.Kulak deldirdikten sonra duş?

Uygulanan sağlık işlemi sonrası en az 24 saatin geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kulağınız iltihap kapabilmektedir. Sonuç olarak dikkat etmez iseniz istenmeyen rahatsızlıklara sebep olabilirsiniz.

3.Kulak deldirme sonrası hangi krem?

Genel olarak ispirto veya antibiyotik içeren kremleri kullanabilirsiniz. Delim sonrası uygulanacak bu kremler enfeksiyon kapma olasılığını ortadan kaldıracaktır.

4.Kulak deldirdikten sonra banyo?

Normal şartlarda 24 saatin geçmesi gerekmektedir. En geç 1 hafta kulaklarınız hassas olacağı için banyo yapılmaması faydalı olacaktır.

5.Kulak deldirdikten sonra ağrı?

Genel anlamda kulak deldirdikten sonrasındaki ilk haftada küçük sorunlar görülebilmektedir. Çok nadir olmakla görülen bu sorunlara yara enfeksiyonu diyebiliriz.

Delinen bölgede ve çevresinde geçmeyen kızarıklık, ağrı, sarımsı akıntı, ateş var ise sağlık kuruluşu ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

6.Kulak deldirdikten sonra bakım?

Kulak delimi yaptırdığınız sağlık kuruluşunda, kulak deldirdikten sonra bakım hakkında size detaylı bilgi vereceklerdir. Bu adımları eksiksiz yerine getirmeniz kulağınızın hızlı iyileşmesine sebep olacaktır. Detaylı kulak bakımı için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz!

eczanede kulak deldirme fiyatı

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram