İndirim tarihleri zamanında sağlık hizmetlerinden yararlanmayı unutmayınız!

Kapatmak için ESC basınız.

kulak kiri temizleme damlası

Kulak Temizleme, dış kulağın yolunda, buşon denilen salgının temizliği ya da yabancı cisimlerin çıkarılması için uygulanır.

Kulak kiri nedir?

Kulağın içinde olan kir olarak bilinen kelime tıp dilinde buşon olarak tabir edilmektedir. Kulak kiri, olarak kulakta olup biten bir pislik değildir aksine vücudunuzun savunma mekanizmasından biridir.

Serumen, kulağın yolunun nemli ve kaygan olmasını görev edinen ve kulağın içinde biriken kir, olarak kulağın dış tehlikelerden bakteri, toz gibi partiküllerden korunması için salgılanmaktadır.

Kulak kiri nasıl oluşur?

Serumen kuruyup kulağın kepçesine doğru atıldıktan sonra bu salgıya kulaktaki herhangi bir kir ya da buşon adı verilmektedir.

Buşon temizlenmediği takdirde kulak kiri olarak adı verilen tıkaçlar oluşabilir. Dış kulağın yolunda bulunan bezlerden salgılanan serumen isminde ki bir salgı, kulağın zarına zararlı olan maddelerden korumaktadır.

Dış ortamdan gelen bakterileri, toz ve kir parçalarının vücudun ürettiği ürettiği bir salgı serumen adı verilmektedir. Bu salgı dış ortamdan gelen tüm problemleri vücuda zarar vermeden engellemektedir.

Bu salgı görevini yerine getirdikten bir süre sonra kuruyup kulağın kepçesine doğru atılmaktadır. Kulağın kanal yapısına göre bu salgı kulak kepçesine atılmadığında kulağın içinde bulunan buşon temizleme yapılmalıdır.

Kulak kiri neden oluşmaktadır?

Serumen salgısı sürekli üretilerek kulağın zarını enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Zamanla havayı filtreleyerek görevini tamamlamış olan serumen, partiküllerle birleşip katılaşan serumen salgısı da vücuttan atılmaktadır.

Buşon’un Oluşma Sebepleri:

 • Tozlu ortamlarda bulunulması
 • Fazlasıyla toza maruz kalmak
 • Denize, havuza girince ya da banyo yapmanın etkisiyle kulağın içinde biriken toz ve partiküllerin yumuşayıp şişmesi
 • Kulaklık, işitme aletleri, tıkaç benzer biçimde ekipmanların kullanılması
 • Kulağın devamlı olarak sert cisimlerle temizlenmeye çalışılması.
 • Kişinin kulağındaki yapısal darlık sıkıntısı sebebiyle kulağın kirinin dışarıya atılamaması

Kulak kiri oluşmasının belirtileri nelerdir?

Kulağın içinde vadesini tamamlamış olan serumen salgısının, birden fazla neden ve sebeplerle kulağın içinde birikip dışarıya atılmadığından birçok problem kendini gösterebilmektedir. Buşon adı verilen tıkaçlar oluşabilir bunlara kısaca değinmek gerekirse sırasıyla;

 1. Kulağın içinde olup biten ağrı
 2. Kulağın içerisinde hissedilen dolgunluk hissi
 3. İşitmenin sekteye uğraması
 4. Kulağın içinde uğultu ya da çınlama duyulması
 5. Kulağın kaşınması
 6. Kulağın tahriş olması
 7. Kulağın dışına koyu renkli akıntı ve koku
 8. Kuru öksürük nöbetleri

Bunlara benzer sorunlar ile karşılaşmanız doğrultusunda en yakın sağlık kuruluşunda randevu oluşturarak kulaklarınızın muayenesini yaptırabilirsiniz! Kulak muayenesi sonrası kulak temizliği uygun görülür ise size bildirilerek tedavi işlemine geçilmektedir.

Kulaktaki kirliliğin sebebi nedir?

Bulunduğunuz ortam gereği genellikle tozlu havaya maruz kalıyorsanız ve bu nedenle kulağınız tıkanıp kulakta biriken kiri temizleme hizmetine ihtiyaç doğuyor ise veya kulağın kanal yapısına göre oluşan herhangi bir kiri dışarı atamıyorsanız bunun sebebi kulağın temizlenmesinin meydana getirmiş olduğu alışkanlık olmadığına emin olabilirsiniz.

Kulakta oluşan kirliliğe dış ortam etki eder mi?

Bir takım dış etkenler yani örnek verecek olursak kısaca denize girmek, banyo yapmak, toza kire maruz kalmak bu nedenler buşonun sert yapısını kaybetmesine ve kulağın içinde şişerek yer kaplamasına sebep olmaktadır.

Bu da kulağınızın tıkanmasına ve bahsettiğimiz kulağın içinde sağlık sorunlarının belirtisinin yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Bu ve benzer biçim durumlarda sağlık memuru veya hemşire müdahil olması gerekmektedir. Müdahil olan sağlık ekibimiz kulağın içerisinde biriken kirliliğin temizlenmesi uygun görüldüğü takdirde ise yapılması planlanan sağlık işlemi bireye söylenmektedir.

Kulakta oluşan enfeksiyonun sebebi nedir?

Halk arasında sık sık pamuklu çubuklar ve kulak çubuğu kullanımı çok yaygındır. Bu tür sert cisimlerin bilinçsiz şekilde kullanımı kulağın içerisinde telafisi olmayan problemlere neden olabilir. Bu durumlarda kulağın içerisinde bulunan zar delinebilir. Bu nedenle delinen kulağın içerindeki zar tekrar eski haline gelmeyeceği için işitme zorluğu çeken bireyler için işitme cihazı takılmaktadır.

 1. Serumen salgısının kulak lavajı tedavisi sırasında tamamen veya bir kısmının temizlenmesi kulağın zarını olabilecek enfeksiyonlara karşı kısmi ya da tamamen savunmasız hale getirebilmektedir.
 2. Serumen salgısı vakit geçtikçe kulağın içerisine girmeye çalışan partikülleri yakalayarak katı bir hale bürünmektedir. Katılaşmış olan bir salgı dışarıya atılmaktadır.
 3. Tozlu ortamlara oldukça maruz kalan bireylerin, kulağında bulunan herhangi bir kir miktarı çok fazladır. Bu nedenle kulak temizleme işleminizi kurumumuzda yaptırabilirsiniz.

buna benzer biçimde yaşanılan semptomlardan muzdarip iseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 1. Kulağın içerisinde dolgunluk
 2. Kulağın ağrısı
 3. Kulağın tıkanmasına neden olmak
 4. Giderek artan işitme azlığı
 5. Kulağın içerisinde zil ya da uğultu olan kulağın çınlaması

Aşağıdaki enfeksiyon bulguları ile karşılaşırsanız hiç düşünmeden doktorunuza başvurun:

 1. Kulağınızda şiddetli ağrı
 2. Ateş
 3. Kalıcı işitme kaybı
 4. Kulağın kaşıntısı
 5. Kulağın içerisinden pis koku gelmesi
 6. Koyu renkli kulağın akıntısı
 7. Baş dönmesi
 8. Kuru öksürük

Kulaklar kendi kendini temizleyebilir mi?

Kulağın içerisinde normal şartlar altında genellikle partikülleri engelleyen serumen salgısı ile birleşerek kulağın içerisinde buşon oluşmaktadır.

Kulağın içerisinde biriken tıkaç işlevini yitirdiği vakit kulağın kepçesine atılarak, döngü devam etmektedir. Yani kulakların kendine özgü bir biçimde yürüyen bir temizleme mekanizması mevcuttur.

Kulak ne zaman temizlenmelidir?

Kulak kiri temizliği ne zaman uygulatmalıyım? Sırasıyla açıklamak gerekirse;

 1. Kulağın ağrı yapıyor ise,
 2. Kulağın içerisinde biriken kir dolgunluk ve basınç hissi,
 3. Kulağın işitme azlığına sebebiyet veriyorsa,
 4. Kulağın içerisinde çınlama sesi oluyor ise,
 5. Başka bir nedeni olmayan öksürüğe sebebiyet veriyorsa,

kulağın içerisinde biriken buşon temizlenmelidir.

Kulağın yıkanması alışkanlık yapar mı?

Halk içinde kulağın yıkanması alışkanlık yaratabildiği söylenmektedir. Fakat sanılanın aksine kulağın temizlendikçe daha çok buşon üretmesi şeklinde bir durum söz konusu ve mümkün değildir.

Kulağın tıkaç oluşma sebepleri içinde daha fazlaca çevresel ve doğuştan gelen faktörler rol oynamaktadır. Kulağımı ne zaman temizletmeliyim? Sebep olan dış etkenler veya kulağınızın yapısı gereği toplanmış buşonun temizlenmesi için kulağın içinde biriken buşon yıkama tedavi hizmeti uygulanmalıdır.

Evde kulak içi temizlenme işlemi nasıl yapılmalıdır?

Genellikle evlerde çok fazla derecede tercih edilen aparat kulağa ilerletilen çubuk, kürdan, şiş kulağın içini temizleme için değil, Kulağın kepçesinde görünen tüm kıvrımlarında bulunan kısımlarda biriken kirlerin temizlenmesi için kullanılmalıdır. Gözükmeyen buşon kulağın kanalında ise kulağın yıkanma hizmeti tercih edilmesi önem arz etmektedir.

Tıkaç temizleme yapılırken dikkat edilmemesi sonucunda oluşan sorunlar:

 1. Kulağın içerisinde biriken buşon temizlemesi yapılırken; Kullanılan sert cisimler buşonun kulağın zarına kadar itilmesi veya kulağın kanalı içine pamuk ilerletilmesi sonucu devamında kulağın içerisinde tıkaç oluşmasına sebep olabilmektedir.
 2. Ayrıca kulağın içinde bulunan kirin tedavi işlemi yapılırken kulağın içerisinden fazla temizlenen serumen salgısından dolayı kulağın içi enfeksiyon riskine karşı savunmasız hale gelecektir.
 3. Bu yüzden evde yapılması planlanan kulağın temizlenme tedavisi girişimi, sadece kulağın görünen yerleri ve kepçesi temizlenmelidir
 4. Eğer bahsettiğimiz semptomlardan sorun yaşıyorsanız, bir hemşire ya da sağlık memuruna görünüp, bilgi almalısınız.
 5. Muayene sonrası yıkanması gerek görülür ise kulağın temizlik tedavisi işlemi doğru bir yaklaşım olmaktadır.

Evde kulak buşonu temizleme işlemi yapılırken dikkat!

Evde kulağın iç temizlemesini yapacak kişiler evde bulundurdukları sert ve sivri cisimlerle kürdan, şiş ya da kulağa ilerletilen çubuk veya kulağın kanalı içine pamuk gibi maddeler ile kulağın buşon temizleme tedavisi girişimleri çok ama çok tehlikelidir.

Bu yöntemler ile kulağınızın tıkanmasına neden olabilirsiniz. Kulağın tıkanmasına neden olan bu yöntemlerin telafisi yoktur. Bu nedenle hem birey hem sağlık bakanlığı onaylı kurum açısından temizleme hizmetini zorlu yola itecektir.

Buşon kulağın kanalının girişinde ve kulağın kepçesinde görünür halde ise temizlenmelidir. Genel anlamda buşon kulağın kanal girişinde değil ise temizleme girişiminde dahi bulunulmamalıdır. Çünkü buşon kulağın kanal girişinde değil ise ve siz temizlemeye çalışırsanız kulağınıza kalıcı hasarlar verebilirsiniz.

Bunları yapan bireyler kulağın iç zarını delebilmektedir. Kulağın zar yırtığı tedavi edilmez ise kalıcı işitme kaybına sebep olmaktadır. Bu yüzden evde kulağın temizleme işlemi yapılırken kulağın kanal içine pamuk ve diğer cisimleri ilerletip kulağa zarar vererek kulağın iç zarını yırtabilirsiniz!

 • Bu girişimler sırasında serumen salgısı istenmeden silinebilir ve bu da kulak zarını bakteri, toz ve herhangi bir kir sorununa karşı savunmasız ve güçsüz şekilde bırakır.
 • Evde kulak temizliği tedavisi yapılırken kulağa sokulan sert ve yabancı cisimler, kulak temizliği sırasında PH ve yağ asidi içeriğini değiştirir, kulak zarını zedeleyebilir ve kulağın içerisinde tıkaç salgısını yok eder en önemlisi enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir.
 • Ayrıca kulak lavajı sağlık işlemi yapılırken içine uygulanan bilinçsiz hareketler, kulak zarını hasar verebilir ve buşonun kulağın iç bölümlerine itilip, kulağın buşon oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.
 • Ayrıca çok önemli derecede hassas olan kulak zarını doku zedelenmesine sebep olabilmektedir.
 • Kişisel kulak temizliği işleminizi dış kulakla sınırlı tutup, kulağınızın içinde olup biten tüm sıkıntılarda sağlık merkezine görünmeniz çok önemli bir karardır.

Kulak zarı delinmesi nasıl tedavi edilir?

Kulak zarı içerisindeki delik küçük ise ve travmaya bağlı geliştiyse delik üstüne ince olan kağıt veya silikon yerleştirilerek delik onarılmaktadır. Bu sağlık işlemini kbb uzmanı gerçekleştirmektedir.

Bu iki yöntem ile kapanmayan veya büyük kulak zarı deliğinde ameliyat gerekmektedir. Kulak zarı onarılması temel prensibi kulak zarına bir doku yaması uygulanarak onarılmasıdır.

Sağlık kuruluşunda kulak buşonu temizleme nasıl yapılır?

İlk önce sağlık memuru veya hemşire tarafından kulaklar otoskop yardımı ile bakılmaktadır. Bu nedenle kulakta oluşan sorunları hasta bireye sözlü şekilde anlatılmaktadır.

Hasta bireyin rahatlaması için endoskop yardımı yani kamera sistemi ile kulakların içerisine cihaz ile bakılarak hastayı da bu görüntü ile bilinçlendirerek gösterilmektedir.

İlk başlarda kulakta enfeksiyon olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Kulakta enfeksiyon mevcutken, kulağın yıkanması zarın hasar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden alanında uzman hemşire ve sağlık memurundan bilgi almalısınız.

Sağlık kuruluşunun en önemli özelliği ise hastaya uygulanan düzenleyici gereksinimlerin yerine getirilmesi. Kulağın içinde biriken kir temizlenme tedavisi hizmeti 3 ayrı yöntemle uygulanabilmektedir. Bunları sırasıyla açıklamak gerekirse:

1.Solüsyon ile kulak temizliği
kulak kiri, solüsyon ile kulak kiri temizleme
Sağlık memuru ya da Hemşire kulakta bulunan herhangi bir kir yumuşaması adına bir solüsyon kullanmayı tercih edebilmektedir. Bu solüsyon sayesinde kulağınızda yer edinen buşonlar yumuşayacaktır.
Solüsyon berrak bir renk alana kadar püskürtülüp yıkama işlemi tekrarlanacaktır.

2.Küret ile kulağın yıkanması
kulak temizleme, kulak kiri, küret ile kulak kiri temizleme

Solüsyonu sürüp bir süre geçtikten sonra yumuşamaya başlayan herhangi bir kir küret yardımı ile nazik nazik temizleme sağlık işlemi uygulanmaktadır.
3.Aspiratör ile kulak temizliği
kulak temizleme, kulak kiri, aspiratör ile kulak kiri temizleme

Solüsyonu sürdükten sonra aspiratör yardımı yani diğer adı ile vakum ile buşon temizleme işlemi uygulanmaktadır.

Ağrısız kulak buşon temizleme hizmeti nedir?

Kulağın içindeki herhangi bir kir, kulağın kanalını ve kulağı koruyan bir salgı olsa dahi zaman zaman fazla birikerek, duymada kesintilere sebep olmaktadır. Rahatsız edici bir hal alabilmektedir.

Bu yüzden kişiler kendi temizleme yöntemleri ile ile ilgili kulağı temizleyip, tıkanmasına neden olabilirler. Bu son derece yanlış işlemdir.

Çünkü kulakta istenmeyen problemlere yol açabilmektedir. En sağlıklı işlem sağlık kuruluşunda bulunan uzman tarafınca kulak lavajı tedavisi yapılmasıdır.

Kulak buşonu temizleme sağlık hizmeti nasıl uygulanır?

Alanında uzman sağlık personelimiz ile kulak temizliği tedavisi distile su ya da antiseptik solüsyon ile yıkanır.

Kulakta biriken kir temizleme işlemi tedavisi?

Kulak temizleme işlemi kulak içine distile su ya da antiseptik solüsyon ile yıkanması en güvenilir sağlık yöntemidir. Fakat günümüzde çoğu zaman kulak temizliği işlevinde, kürete ya da aspire edilerek kuru yöntemlerle temizlenebilmektedir. Sosyal güvenlik kurumu anlaşması olmayan özel sağlık merkezleri ücret talep edeceklerdir.

Kulak kiri temizleme tedavisini neden yaparız?

Kulak ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi tedavisi yapılışı ve amacı her şeyden önce sırayla sıralamak gerekirse;

 1. Kulakta biriken kir olan kişilerde temizlemek
 2. Kulağa kaçan yabancı maddeleri temizlemek
 3. Her şeyden önce kulağın ağrısını hafifletmek

Sağlık bakanlığı onaylı Özel Halk Sağlık Kabinimiz de alanında Uzman Sağlık Memuru ya da Hemşiremiz ile kulağın içinde biriken kir temizleme tedavisi hizmeti vermekteyiz.

Kulakta biriken kiri temizleme tedavisi uygulama tekniği

 1. Her şeyden önce eller yıkanıp eldiven giyeriz.
 2. Kullanılması tarafından özel olan araç ve gereçleri hazırlarız.
 3. Ayrıca kulakta biriken kir temizleme tedavisi işlemi hakkında yapılması gerekenler ile ilgili hastayı bilgilendiririz.
 4. Ayrıca Hasta tarafından özel mahremiyeti sağlanır.
 5. Hastaya oturacak biçimde pozisyon veririz.
 6. Kulakların kontrolü sonrası yıkanması tarafından özel uygun görülen kulağın bulunduğu konuma tedavi bezi sereriz.
 7. Böbrek küvet kulağın hemen yanına konarak, hastanın böbrek küvetini bulunduğu konumda tutması söylenir.
 8. Her şeyden önce temizleme tarafından özel enjektörü içine ilaçlı solüsyon çekilmektedir.
 9. Aynı zamanda enjektörün havasını alırız.
 10. Uygulanmaya başlamadan önce; Yetişkinlerde kulağın kepçesi yukarı ve geri doğru biçimde çekilmektedir.
 11. Çocuklarda ise kulağın kepçesi aşağı ve geri doğru çekilmesi gerekir.
 12. Enjektör dış kulak üst ve arka duvara doğru hafif sokarak ilerletiriz.
 13. Vücut ısısında olan solüsyonu az az kulağın içine enjekte ederiz.
 14. Enjekte edeceğimiz özel ilaçlı solüsyonu temiz yani berrak gelinceye kadar devam ederiz.
 15. Hasta; kulağa verilen solüsyonun ağzına geldiğini bildirirse, kulaktaki zarın delik olduğu bu yöntemle belirlenmektedir. Herhangi bir kulaktaki kiri küret le yani kazıyıcı alet ile temizleriz.
 16. Bittikten sonrasında dış kulak yolunu kurularız.
 17. Dış kulak yolunu bir tamponla kapatırız ve 15-20 dakika kadar bekletiriz.
 18. Hastaya, işlemin bittiği belirtilip uygun bir pozisyon verilmektedir. Bu nedenle Eldiven çıkarılıp eller sabunlu suyla yıkanır.
 19. Kullanılan malzemeler temizlenerek ortamdan kaldırılmaktadır. Ayrıca Tıbbi atıklar uygun biçimde imha edilmektedir.
 20. Yasal dayanak oluşturmak ve diğer hemşireleri konu hakkında bilgilendirmek için yapılan tüm işlemler hemşire gözlem formuna kaydedilmektedir.

Kulak temizletme hakkında sıkça sorulan sorular?

Genellikle sağlık kuruluşumuza kulak temizletme ve diğer sorulmakta olan sıkça soruları sizin için cevaplamaya çalıştık aşağıda bulunmakta olan sorular harici sorularınız için bizlere iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

1.Sağlık kuruluşunda kulak nasıl temizlenir?

Sağlık kuruluşunda kulak temizleme işlemi temiz ve hijyenik bir ortamda yapılmaktadır. Komplikasyon ve reaksiyonların en düşük olduğu ortamda kulak temizleme tedavisinin yapılması tüm bireyler için fayda sağlamaktadır.

Sağlık kuruluşumuzda kulağa kamera ile bakımı ve muayenesi ücretsizdir. Fakat kulak buşonu yıkama tedavisi ücrete tabidir. Kulak temizliği tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayın!

2.Evde kulak kiri nasıl temizlenir?

Bireyler kendileri tarafınca uygulayacakları evde kulak kiri temizleme işlemini önermemekteyiz. Sebebi ise istenmeyen kalıcı komplikasyonlara hatta kulağınızın zarını zedelemeye daha kötüsü ise kulak zarı delinmesine neden olabilmektedir.

Bu yüzden en iyi temizleme işlemi bir sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek randevu alarak temizleme işlemini gerçekleştirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

3.Kulak kiri kulak zarına yapışırsa?

Bu kir duyma azlığına veya kulak zarına yapıştığında ise kulak ağrısına neden olabilmektedir. Normal anlamda kulak buşonu (kiri) dış kulak yolu ile kendine özgü harekete dışarıya atılmaktadır.

Her sağlıklı bireyde bulunan bu temizleme mekanizması bazı nedenlere bağlı olarak doğuştan bozuk olabilmektedir veya sonradan bozulabilmektedir.

4.Kulak kiri tıkanıklığı?

Kulak kiri tıkanıklığı; işitme kalitesini önem arz edecek derecede düşüren geçici bir rahatsızlıktır. Dış kulak iltihabı, üst solunum yolu enfeksiyonu ve basınç değişimi gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen kulak tıkanıklığı, kısa bir zamanda kendiliğinden düzelmesi gerekmektedir. Ancak, bir haftadan daha fazla sürmekte olan kulak tıkanıklığı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

5.Kulak kiri ağrı yapar mı?

Hasta bireylerin kulak kirine bağlı rahatsızlıkları çoğunlukla, ağrı, kulakta dolgunluk hissi, kuru öksürük, baş dönmesi, koku, akıntı, kaşıntı, çınlama, uğultu, işitme duyusunda azalma, kulak tıkanıklığı biçimindedir. Bu rahatsızlıkların şikayetleri her iki kulakta olduğu gibi tek taraflı da olabilmektedir.

6.Kulak kiri dengesizlik yapar mı?

Bireylerde kulak kiri dengesizlik yapmaz. Fakat iç kulakta olan enfeksiyon veya tümör bireyde dengesizlik hissini oluşturmaktadır.

Bu yüzden rahatsızlığın belirlenmesi ve erken teşhisi için bireylerin kesinlikle kulaklarını muayene ettirerek bilinçlenmesi önem arz etmektedir.

7.Kulak kiri çınlama yapar mı?

Büyük veya küçük kişilerde kulak kiri çınlama yapabilmektedir. Bu yüzden kesin tedavi için kulaklarınızı kurumumuzda kontrol ettirmelisiniz!

8.Kulak kiri baş döndürür mü?

Kulakta bulunan kir kulak kristallerine etkisi olduğunda bireylerde baş dönmesine ve huzursuzluğa sebep olmaktadır. Bu durum vertigo rahatsızlığı ile karıştırılabilmektedir.

9.Kulak kiri sertleşmesi neden olur?

Genel anlamda kulak kirinin sertleşmesi tozlu ortamlarda veya kulak kirinin dışarı atılma işlevinin tam anlamıyla gerçekleşmediği durumlardan kaynaklanabilmektedir.

10.Kulak kiri sertleşmesi nasıl geçer?

Kulak kiri sertleşmesinin tedavisi 3 yöntemle giderilmektedir. Bu tedavi yöntemlerini yukarı tarafta detaylı olarak açıkladık. Bu bilgilere erişmek için buraya tıklayınız.

11.Kulak kiri yumuşatıcı damla?

Genel anlamda kulak kiri yumuşatıcı damlaları sırasıyla açıklamak gerekirse;

1.Oksibor

2.Gliserin

Bu damlaların kullanımı ise: 2×1’dir (Sabah akşam rahatsızlık duyduğunuz kulağa damlatılmalıdır.)

Kulak yıkatma işlemi yapılmadan önce bu damlaların uygulanması kulakta bulunan kiri yumuşatacağı için temizlenme daha hızlı gerçekleştirilecektir.

Kulağınızda kuru öksürük, kulakta dolgunluk hissi, ağrı, kaşıntı, çınlama, uğultu, işitme duyusunda azalma, kulak tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar varsa bu damlaları kullanımı sonrası sağlık kuruluşundan randevu alarak kesinlikle temizletmelisiniz! Aksi takdirde bu rahatsızlık devamlı süreceği için enfeksiyona neden olabilir veya sizi huzursuz hissettirerek yaşam kalitenizi düşürmektedir.

12.Kulak kiri rengi?

Genellikle açık kahverengi, koyu kahverengi, sarı, kirli beyaz veya turuncu olabilmektedir. Kulak kirinin miktarı ve dokusu her bireyde değişiklik göstermektedir.

Kulak tıkanıklığı nedir?

İşitmeyi önemli ölçüde düşüren kulak tıkanıklığı bireylerin hayat kalitesine de etki etmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisi uygulanıldığı takdirde geçici rahatsızlıktır.

1.Kulak tıkanıklığı belirtileri?

Hasta bireylerde gözlemlenen semptomlar ve kulak tıkanıklığı belirtileri şu şekildedir:

 • Yüksek sesle konuşma ya da sesleri boğuk duyma,
 • İşitmede tamamen veya kısmen azalma,
 • Dolgunluk hissi, çınlama, uğuldama,
 • Dengesizlik hissi ya da denge kaybı,
 • Berrak ya da iltihaplı kulak akıntısı,
 • Kulak ağrısı,
 • Kulak bölgesinde şişlik yada kızarıklık,
 • Geniz veya burun akıntısıdır.

2.Kulak tıkanıklığı ve ağrısı?

Anatomide 3 bölümden oluşmakta olan kulak, iç kulak, dış kulak, ve orta kulağın herhangi birinde rastlanılan fonksiyon bozukluğu sebebi ile kulak tıkanıklığı ve ağrıya sebep olabilmektedir.

Aynı durumda, uçak yolculuğu, kulağa yabancı bir cisim kaçmasıi grip, ve alerjiler gibi etkenler de ağrıya veya kulak tıkanıklığına neden olabilmektedir.

3.Kulak tıkanıklığı açma?

Bu durumdan rahatsız olan bireyler için kulak tıkanıklığının giderilmesi için orta kulak basıncının dış ortam basıncıyla eşitlenmesi veya östaki borusunun rahatlatılması gerekmektedir.

Genellikle bu durum için sakız çiğnemek, esnemek, bir parça şeker emmek, su içmek ya da yutkunmak önerilmektedir.

4.Kulak tıkanıklığı nasıl giderilir?

Tamamen kulak tıkanıklığının giderilmesi için, kesinlikle muayene sonrası kulakta bulunan buşon (kirin) veya yabancı cismin solüsyon ile temizlenme işlemi yapılmalıdır.

5.Kulak tıkanıklığı için damla?

Damla olarak kulak tıkanıklığına gliserin veya oksibor kullanımı uygundur.

6.Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir evde?

Genellikle bu rahatsızlığın giderilmesi için esnemek, sakız çiğnemek, bir parça şeker emmek, yutkunmak ya da su içmek önerilmektedir.

7.Kulak tıkanıklığını ne açar?

İlk önce kulak tıkanıklığına sebep olan durum tespit edilmelidir. Bu nedenle kesinlikle sağlık kuruluşumuzdan randevu alarak tıkalı olan kulağınızı muayene ettirmelisiniz. Muayene sonrası tıkanıklığın açılması için uzman hemşire veya sağlık memurumuz sizi bilgilendirecektir.

8.Kulak tıkanıklığı temizleme?

3 yöntem ile kulak tıkanıklığı tamamen temizlenmektedir bunlar:

 1. Kulağa uygulanan solüsyon berrak bir renk alana kadar püskürtülerek yıkama işlemi yapılması ve tekrarlanma işlemidir.
 2. Kulağa uygulanan solüsyon yardımı ile kulaktaki kirin yumuşayarak küret ile kulak kirinin nazik nazik temizleme işlemidir.
 3. Kulağa uygulanan solüsyon ile aspiratör yardımı ile kulak kiri vakumlanabilmektedir.

9.Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

İlk önce kulak tıkanıklığına sebep olan rahatsızlık tespit edilmelidir. Bunun için sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek randevu alıp muayene yaptırmalısınız. Eğer kulak kiri (buşonu) kulak tıkanıklığına sebep oluyor ise kulak kirinin temizlenmesi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

10.Kulak tıkanıklığı neden olur?

Genellikle kulak tıkanıklığının en bariz sebebi yükseklik değişiminden kaynaklanmaktadır. Yani orta kulaktaki basınç değişiminden dolayı yaşanan bu durum herkes tarafınca 1 kerede olsa yaşanılmıştır. Bu rahatsızlığı esneme eylemi ile gidermek mümkündür.

Bazı durumlarda ise kulak yolu ile dışarı atılamayan sertleşen buşonda tıkanıklığa sebep olmaktadır. Kulaklarınızı sağlık kuruluşunda muayene ettirmeniz rahatsızlıkların erken teşhisine ve tedavisine fayda sağlayacaktır.

11.Kulak tıkanıklığı nasıl açılır?

Kulak tıkanıklığının giderilmesi için bazı eylemler vardır. Bu eylemleri uygulayarak kulağın açılmasını sağlayabilirsiniz. Yapılması gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık:

 • Sakız çiğnemek,
 • Esnemek,
 • Bir parça şeker emmek,
 • Su içmek,
 • yutkunmak, gibi uygulanan eylemlerin sonrasında pıt sesi ile birlikte kulak tıkanıklığı açılmaktadır.

Eğer tıkanıklık uzun süreli sürüyorsa ve geçmiyorsa kesinlikle bir sağlık kuruluşundan randevu alarak kulaklarınızı muayene ettirmelisiniz!

Kulak tıkanması nedir?

Kulağın kanalı kapanması sonucu östaki borusunun kulak zarının iki tarafına eşit hava basıncı sağlayamadığı durumda veya kulakta dolgunluk hissi ile ortaya çıkarak normal işitmeyi engellemesine kulak tıkanması denilmektedir.

1.Kulak tıkanması nasıl geçer?

Bu rahatsızlığın geçmesi için ilk önce neden olan sebep bulunmalıdır. Bu durumu ise bireyler kulaklarını muayene ettirmeden öğrenemezler.

Bu sebeple kesinlikle alanında uzman personel tarafınca muayene ettirilmelidir. Muayene sonrası uzman personel bu durumun geçmesi için gerekli tedavileri sizi bilgilendirerek sunacaktır.

Kulak yıkamak?

Sağlık işlemi olarak kulak lavajı (kulak yıkanması) genel anlamda sık olarak kullanılan ve en sağlıklı işlem olan yöntemler arasında yer almaktadır.

1.Kulak yıkama işlemi?

Özellikle kulak lavajı olarak isimlendirilmektedir. Kulağın içinde toplanmış zararlı toz ve moleküllerin, kulaktan arındırılması gerekmektedir.

2.Kulak yıkama zararlı mı?

Genellikle kulak yıkama hizmeti, doğuştan kulakların kendini temizleme fonksiyonu bozukluğunda veya sağlıklı bireylerin sonradan çıkan rahatsızlıklardan dolayı kulağın kendini temizleyemediği durumlarda yapılmaktadır.

Bu kulak yıkama hizmetinin zararı olmamaktadır. Çünkü birey zaten kulaklarından rahatsız olduğu için bu kulak temizleme hizmetini yaptırarak kulakta oluşan sorundan kurtulur.

3.Kulak yıkama nasıl olur?

Sağlık kuruluşu olarak en çok aldığımız sorulardan biri ise kulak yıkama nasıl olur. Kulak yıkamak için ilk önce kulak muayenesi yapılmaktadır. Akabinde kulak kiri kulak yolunu kapatıyorsa ve birey için rahatsızlık teşkil ediyorsa yıkama işlemine geçilmektedir.

4.Kulak yıkama nasıl yapılır?

Kulak lavajı uygulamasında buşonun yumuşatılması için damla uygulanmaktadır. Damla sonrası yıkanması gereken kulağa solüsyon yardımı ile kulak içerisine püskürtme yapılmaktadır. Solüsyon içerisine kulakta gözüken kir solüsyonla beraber çıkmayana kadar tekrar tekrar uygulanmaktadır.

5.Kulak yıkama sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Sağlık kuruluşu tarafından yapılmış olan yıkama sonrası kesinlikle kulağınıza yabancı cisim veya kulak çöpü gibi malzemelerle kulağınızı kurcalamamalısınız! 6 ayda bir kulak kontrolü yaptırmalısınız! Sağlık kuruluşunda bulunan uzman personelin size söylediği tüm işlemleri eksiksiz şekilde dikkat ederek yerine getirmelisiniz!

6.Kulak yıkama fiyatları?

Her özel kuruluşun kulak yıkama fiyatları kuruluş tarafınca belirlediği ücret politikası değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde kulak yıkama fiyatı sigorta kapsamında ücretsiz yapılmaktadır.

Fakat tüm devlet hastanelerinde genel anlamda yoğunluk olduğu için randevu almakta ve bu sağlık işlemini gerçekleştirmekte zorluk çekebilirsiniz.

Bu durumda özel hastanelerin 2022 yılı yıkama fiyatları 400 Türk Lirasından başlamaktadır. SGK güvenceniz olsa bile özel hastaneler yapılan her işlem için sizden ücret talep etmektedir.

Özel Keçiören Halk Sağlık kabininde durumu gözetmeksizin vatandaşlarımıza yardımcı olmak ve ekonomiye destek olmak amacı ile kulak temizleme ücretimiz:

Tek Kulak:100₺

Çift Kulak:200₺

Kulak yıkatma?

Özel sağlık kuruluşlarının kulak yıkama yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için kulak yıkatma yaptıracağınız özel sağlık kuruluşu ile iletişime geçmelisiniz. Size en güvenilir bilgiyi aktaracaklarından şüpheniz olmasın!

Kulak temizleme işlemi?

1.Kulak temizleme evde?

Bu işlem önerilmektedir kesin tedavi değildir! Oluşacak rahatsızlıktan veya komplikasyondan Özel Halk Sağlık Kabini sorumlu tutulamaz! Kesin tedavi için bizlere iletişim kanallarından ulaşınız!

Kulak kirini çıkarmak için saline solüsyonu kullanabilirsiniz. Bu solüsyonla birlikte tuzu gram olarak 7.5 yani bir çay kaşığı 100ml suya yani yardım bardak suya koymalısınız.

Sonrasında pamuğu bu solüsyona batırarak kafanızı yana eğip kulağınızın içerisine bir kaç damla damlatmalısınız. Sonrasında ise kafanızı diğer yana eğerek sıvının çıkmasını sağlayın ve sıvı çıkması ile birlikte bir bez yardımı ile çıkan sıvıyı temizleyin

2.Kulak temizleme damlası?

Özellikle kulak temizleme damlası olarak gliserin kullanılmaktadır. Bunun yanında oksibor da kullanılabilmektedir. Muayene sonrası kulağınıza uygun olan damlayı size sağlık kuruluşu personeli söyleyecektir.

3.Kulak temizleme yöntemleri?

Her sağlık kuruluşunda 3 tane temizleme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bahsetmek gerekirse;

 1. Solüsyon ile kulak temizlemek
 2. Küret ile kulak temizlemek
 3. Aspiratör yardımı ile kulak temizlemek

Kulak temizleme yöntemleri ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayın!

4.Kulak temizleme solüsyonu?

Birçok kulak temizleme solüsyonu bulunmaktadır. Size uygun olan solüsyonu sağlık kuruluşunda muayene sonrası söylenmektedir.

Genellikle kulak temizleme solüsyonu olarak gliserin kullanılmaktadır. Bu konuda hangi solüsyonu kullanmakta emin değilseniz en yakın sağlık kuruluşu ile iletişime geçebilirsiniz!

5.Kulak temizleme nasıl olur?

İlk önce rahatsızlığın sebebini teşhis etmek için kulaklarınızın muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene sonrası sağlık kuruluşu yapılması gereken hakkında sizi bilgilendirecektir.

6.Kulak temizleme nasıl yapılır?

Özel bir solüsyon yardımı ile kulak içinde bulunan tüm yabancı maddelerin ve kirin yumuşamasını sağlamak ana misyondur. Rahatsız olduğunuz kulağı zemine bakacak şekilde konumlandırarak işlem sırasında uygulanacak özel solüsyon kulak içerisine püskürtülmektedir. Hasta birey rahatlayana ve solüsyonla birlikte kirin çıkması görününceye kadar işlem devam etmektedir.

7.Kulak temizleme acıtır mı?

Genellikle birey kulak temizleme aşamasında hiç bir acı hissetmemektedir. Enfeksiyonlu kulaklarda ise yıkama işlemi ağrılı olabilir. Bu nedenle ağrı veya herhangi rahatsızlık hissettiğinizde kulak yıkama işlemini durdurarak sağlık personeline söylemelisiniz. Kulaktaki enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik iğne yaptırmalısınız!

8.Kulak temizleme zararlımı?

Genel anlamda kulak temizleme sağlık hizmeti, doğumla birlikte kulakların kendini temizleme fonksiyonu bozukluğunda veya sağlıklı bireylerin sonrasında yaşamış olduğu rahatsızlıkların sonucu kulağın kendini temizleyemediği durumlarda uygulanmaktadır.

Bu kulak temizleme işleminin hiç bir zararı olmamaktadır. Aksine bu problemlerin ve rahatsızlıkların tek tedavi yöntemlerinden biridir kulak temizleme işlemi.

9.Kulak temizleme hastane?

Kulak temizleme işlemi sadece hastanelerde yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra özel sağlık merkezleri, özel sağlık klinikleri, özel tıp merkezleri, özel sağlık kabinlerinde de bu sağlık işlemi yapılmaktadır.

10.Kulak temizleme randevu?

Kulak temizleme randevusu için  bizlere iletişim kanallarından ulaşarak gününü ve saatini belirleyebilirsiniz. Eğer belirlediğiniz gün ve saat bakımından hasta randevu kayıtlarında başka hasta randevusu yoksa istediğiniz randevu tarihiniz ve saati alınarak gerekli kulak temizleme hizmetinden sizde yararlanabilirsiniz.

11.Kulak temizleme ilacı?

Dış kulak temizleme ilacı olarak 30 ml Busaqua Damla kullanabilirsiniz. Busaqua damlanın kullanımı ise temizlenme ihtiyacı duyduğunuz dış kulağa günde 2 defa 1 veya 3 damla damlatılarak kullanabilirsiniz. Pamuk bir bez yardımı ile kulak girişi ve kulak kepçesini temizlemelisiniz.

12.Kulak temizleme ne kadar?

Genel anlamda tüm bireyler kulak temizleme ücretini merak etmektedir. Fakat bu sorunun en güzel cevabını kulak temizleme işlemi yaptıracağınız özel sağlık kuruluşunu arayarak kulak temizleme fiyat bilgisini öğrenebilirsiniz. Her sitede bilgilendirici olarak kulak temizleme fiyatları içeriği her özel sağlık kuruluşu için geçerli olmamaktadır.

13.Kulak temizleme fiyatı 2022?

Kulak temizleme fiyatları 2022 yılında minimum 400 ₺’den başlamaktadır. Bildiğiniz üzere özel sağlık kuruluşları sgk güvenceniz olsa bile yapılan her işlem için ayrı ücret talep edebilmektedirler. Fiyat prosedürleri kuruluşun giderlerine göre belirlendiği için fiyatlarda değişiklik gösterebilmektedir.

14.Kulak temizleyici nedir?

Kulakta bulunan toz, kir ve yabancı maddelerin temizlenmesi için kullanılan aparat veya malzemelerdir

Kulak buşonu?

Kulak içinde yabancı maddelerin girişini engelleyen bu salgının birikmesi buşonu oluşturmaktadır. Yani halk arasındaki adı kulak kiri ismi verilmektedir.

1.Kulak buşonu temizleme?

Her özel sağlık kuruluşunun kendine has kulak kiri yani kulak buşonu temizleme yöntemi bulunmaktadır. Bu kulak buşonu temizleme sağlık işlemi için kesinlikle tedavi yaptıracağınız yer ile iletişime geçmek sizin için en sağlıklı yöntem olacaktır.

Kulak tıkaçları nerede satılır?

Kulak tıkaçlarını eczanelerde veya iş güvenliği malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz. Eğer çalıştığınız ortam çok tozlu ve gürültülü ise eczaneden alınan kulak tıkaçları yeterli olmayabilmektedir. Bu nedenle yapı marketlerinin bir çoğunda 3m’in kulak tıkaçlarını bulabilirsiniz.

1.Kulak tıkaçları zararlı mı?

Kulak yapınıza uygun olmayan, büyük gelmekte olan tıkaçlar tahribat, yara veya enfeksiyona neden olabilmektedir. Uzun süre boyunca kulak tıkacı kullanımında ise kulakta bulunan kulak buşonun yani kirinin kulak zarına doğru itilmesi sonucunda rahatsızlık meydana getirebilmektedir. Bu nedenle, tıkanıklık yahut geçici işitme kaybı gibi çözülebilen rahatsızlıklara sebep olabilmektedir

2.Kulak tıkaç fiyatları?

Genel anlamda kulak tıkaç fiyatları her bölgede ve ilde farklılık göstermektedir. İnternet ortamında belirlenen kulak tıkaç fiyatlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sağ üst tarafta sıralama ölçütünü belirleyerek filtreleyebilirsiniz.

Kulak temizliği?

Her sağlıklı birey için kulak temizliği önem arz etmektedir. Çünkü kulakların kendi kendini temizleme fonksiyonu kulaklara iyi bakılmadığında bozulabilmektedir.

Kulaklarınızın temizliğini yapmadığınız takdirde bu durum sizi rahatsız ederek kulaklarınızı muayene ettirmenize ve 6 ayda bir kulak temizliği işlemini sürekli yapılmasına sizi sevk edebilmektedir

1.Kulak temizliği nasıl yapılmalı?

Özel sağlık kuruluşumuzda muayene sonrası kulağınıza uygun görülen yöntem ile kulak temizliği yapılmaktadır.

2.Kulak temizliği nasıl yapılır evde?

Evde kulak temizliği yapacak bireyler kesinlikle kulaklarınıza yabancı maddeler veya kulak çöpünü kulak içerisine sokarak kulak temizliği işlemi yapılmamalıdır! Aksi takdirde kulaklarda istenmeyen rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekenleri içeriğin başlangıcında belirttik lütfen söylenenlere dikkat ederek önem gösteriniz. Çünkü dikkat ve önem göstermediğiniz de istenmeyen ve telafisi olmayan komplikasyonlara sebep olabilmektedir.

Evde kulak temizliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenler için buraya tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

Kulak pisliği temizleme evde?

Evde kulak pisliği temizleme işlemi için herkes bir şeyler söylemektedir. Fakat bu işlemler tam anlamıyla tedavi etmediği gibi istenmeyen ve telafisi olmayan sonuçlara neden olabilmektedir.

Bu yüzden en sağlıklı işlem, özel sağlık kuruluşu bünyesinde alanında uzman sağlık personelleri tarafınca gözetim altında yapılan kulak pisliği temizleme hizmeti her birey için gönül rahatlığı sağlamaktadır.

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram