İndirim tarihleri zamanında sağlık hizmetlerinden yararlanmayı unutmayınız!

Kapatmak için ESC basınız.

adete 10 gün kala gebelik testi yapanlar

Hamile olup olmadığınızı öğrenmenin kolay bir yolunu sunar. Özel sağlık kuruluşumuz, size idrar testinden daha kesin bir cevap verebilecek kanda gebelik testi hizmeti sunmaktadır.

 1. Kanda Hamilelik Testi Hizmeti, erken teşhis ilkesine dayanmaktadır.
 2. Bu nedenle Özel Halk Sağlık Kabinimiz de alanında uzman hemşiremiz ile kanda gebelik testi hizmeti uygulamaktayız.
 3. Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için, adet gecikmesi sonrası kanda hamilelik testi yaptırabilirsiniz.
 4. Gebeliğin en kesin sonucu kan tahlili ile belli olmaktadır.
 5. Eğer kafanızı rahatlatmak ve merakınızı geçici  şekilde gidermek istiyorsanız eczaneden alacağınız idrarda hamilelik test kitindeki aşamaları uygulayarak kendiniz çıkan sonucu öğrenebilirsiniz.
 6. Hamile kalma konusunda endişeli misiniz? Emin olmak için özel sağlık kurumumuzda kanda hamilelik testi yaptırabilirsiniz.
 7. Özel kurumumuz size kanda hamilelik testi yaptırmak için ihtiyacınız olan her şeyi içermektedir.
 8. Bu nedenle, rahat olduğunuzdan emin olmak ve tüm sorularınızı yanıtlamak için bizi arayabilirsiniz.
 9. Kanda Hamilelik Testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz, ne kadar erken olursa o kadar iyi.
 10. Bu durumda sonuçları kesin ve net almanıza yardımcı olmak için kanda hamilelik test hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Kanda gebelik testi hizmeti nedir?

Hamilelik hormonun ölçülmesi ile bireyin hamilenin varlığını belirlemekle görev alan bir kan testidir. Kanda bulunan hormonlar ölçüm yapıldıktan sonra sonuçlar elde edilmektedir.

Test esnasında kanda B-HCG ismi verilen hormon değeri ölçülerek değerlendirilmektedir. Kandaki hormon değeri ölçülerek kişinin son olarak hamileliğin var olup olmadığı durumu belirlenmektedir.

Bir kadının idrarında BETA HCG hormonu varlığını tespit etmek için kullanılabilen bir testtir.

 1. Bu hormon (insan koryonik gonadotropin) plasenta tarafından üretilir ve hamile kadınların kanında veya idrarında saptanabilir.
 2. Hamile olmayan ancak polikistik over sendromu, yumurtalık kanseri veya menopoz gibi diğer üreme sağlığı sorunları yaşayan kadınların kanında veya idrarında da saptanabilir.

Kanda gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Günün her saatinde kurumumuzda kan numunesi alınarak yapılabilmektedir. HCG miktarı ilk önce kanda artış gösterdiği için idrarda gebelik testine nazaran daha güvenilir. Gebelik varlığı hakkında hakkında bilgi vermektedir.

 1. Birey özel halk sağlık kabini kuruluşumuza gelmelidir veya kendini kötü hisseden bireyler için evinizde de kan numunesi alabiliriz.
 2. Alanında uzman hemşire yardımı ile kan numunesi alınır.
 3. Alınan kan numunesi incelenmek üzere laboratuvar gönderilir.
 4. Sonucun çıkması ise laboratuvarın yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir.
 5. Sonuç negatif  veya sonuç pozitif olarak bildirilmektedir.

Yapmış olduğunuz idrar testinden şüphe duyuyorsanız. Kesin ve net sonuç için kurumumuzda kan numunesi alınarak hamilelik testi yaptırabilirsiniz.

Kanda gebe, kanda hamile, gebe test, hamile test

1.Kanda Gebelik Testinin Avantajları

 • Kanda gebelik testi hizmeti en güvenilir sonucu sağlamaktadır.
 • Kanda gebelik testinin en büyük avantajı gebeliğin varlığı hakkında idrara göre daha kesin, net ve doğruluğu yüksektir.
 • Uygulanması planlanan idrar testine göre son 7 veya 12 gün daha erken gebe olup olmadığı hakkında bilgi sağlar.
 • Kanda gebelik test hizmeti uygulanırken alanında uzman hemşire sizden kan numunesi alarak size gebeliğin var olup olmadığı hakkında net karar vermektedir. Sizin uygulamanız gereken hiç bir işlem yapmanıza gerek duymaz bu nedenle gebelik hakkında zamandan tasarruf etmenizi sağlamaktadır
 • Hamilelik testi kanda tespit edilen B-HCG seviyesine bağlı olarak sağlık için gerekli değerlendirmelere olanak sağlamaktadır.

2.Kanda Gebelik Testinin Dezavantajları

 • Kan testi ile kıyaslanırsa idrar testine göre fiyatı biraz daha pahalıdır.
 • Sonuç almak biraz daha uzun sürebilmektedir .
 • Laboratuvar ortamında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Gebelik kanda kaç günde belli olur?

Döllenmenin tam anlamıyla gerçekleşmesiyle birlikte plasenta tarafından Beta HCG hormonu salgılanmaya başlamaktadır. Döllenmeden sonra yaklaşık olarak 11 gün içerisinde kan numunesinde, HCG hormonu yüksek değerlere ulaşabilmektedir. Bu zamandan sonra birkaç gün içerisinde idrar testi kiti aracılığı ile gebeliğin sonucuna ulaşabilirsiniz!

1.Kanda gebelik ne zaman belli olur?

Döllenme sonrası yaklaşık olarak 11 gün içerisinde kan numunesi alınarak laboratuvar ortamında kontrol edilen değerler gebelik varlığı sonuçları belli olmaktadır.

2.Kanda gebelik testi nasıl yapılır?

Kolda bulunan damardan bir tüp alınacak kan, laboratuvar ortamında analiz edilmektedir. Hemogram yani tam kan sayımı olarak bilinmekte olan analizlerin sonuçları genel anlamda 1 veya 3 saat arasında hazır hale gelmektedir. Bu zaman, testi yaptıracağınız sağlık merkezinin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

3.Kanda gebelik testi sonucu ne zaman çıkar?

11 gün sonrasında kan numunesi içerisinde HCG hormonu yükselmesiyle belli olacaktır. Kan testinde bulunan değerin yükselme bilgisi, gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu ile ilgili bilgiler sunmaktadır.

4.Kanda gebelik testi kaç olmalı?

Gebeliğin var olmadığı bireylerde kanda bulunan normal Beta HCG değer aralığı 0-10 mlU/mL türünde belirtilmektedir. Bu değer aralığının üstünde çıkan Beta HCG değerleri, genellikle de aktif cinsel yaşantısı bulunan üreme çağındaki kadınların genelinde bu durumun tespiti gebeliği işaret etmektedir.

5.Kanda gebelik testi kayıtlara geçer mi?

Genel anlamda gebelik testi kayıtlara geçmektedir. E-nabız sisteminde gözükecektir. Reşit olmadığınız durumlarda devlet hastanesinde ve devlet sağlık ocağında yapılan testlerde velinizi bilgilendirmek amacıyla aranılacaktır.

Özel sağlık merkezi ve kuruluşlarında yaptıracağınız gebelik sadece bulunduğunuz kurumda hasta kayıt bilgisi olarak gözükmektedir. Devlet ile anlaşması olmayan sağlık kuruluşlarında e-nabız sistemi olmadığından dolayı kayıtlarda gebelik gözükmeyebilir.

6.Gebelik kanda ne zaman çıkar?

Gebeliğin tam belli olması 11 güne tekabül etmektedir. Bu süre sonrasında alınacak kan numunesi analizi ile gebeliğin varlığı hakkında size bilgi verilecektir.

Kanda gebelik testi fiyatları?

Kanda gebelik test fiyatları her özel kuruluşun fiyat ve politikası değişeceğinden gebelik testi yaptırmak istediğiniz özel sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek fiyat bilgisini detaylı öğrenebilirsiniz. Birey özel olarak kuruma gitmeden kan numunesini evinde aldırmak istediği takdirde gebelik testi fiyatı yükselebilmektedir. Genellikle fiyat aralığı 200 ile 450’tl arasında değişmektedir.

Erken gebelik testi?

Erken gebelik testi hizmeti, HCG hormonu idrarda incelenmeden önceki dönemlerde kan analizi ile yapılmaktadır.

 • Bu kan analizleri yardımıyla idrar testine nazaran 7 ila 10 gün daha erken sonuç alabilirsiniz.
 • Hamileliğe yönelik bulgular gebelik testi kitine aktarılan kan örneği ile tespit edilerek idrar analizine nazaran daha net sonuç alınmaktadır.
 • Erken gebelik testi kitini talebiniz doğrultusunda hastanede veya sağlık merkezinde yaptırabilirsiniz. Böylece erken gebelik teşhisi ile hamileliğin varlığını öğrenmiş olursunuz.
 • Erken gebelik testi sonucuna erişiminiz sağlık kuruluşumuzda bulunan yoğunluğa göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Normal şartlarda ise gebeliğin varlığı hakkında kan tahlili sonucunu en geç 1 saat içinde alabilirsiniz.

Gebelik testi ne zaman yapılmalı?

Adet periyodunun gecikmesi sonrası en az beş gün ila bir hafta sonra yapılması net sonuç sağlayabilir. Hamilelik test sonucu ile ilgili analizler yani negatif sonuç ile karşılaşmak testi çok erken yapılması sebebiyle olmaktadır.

1.Gebelik testi ne zaman yapılır?

Genel anlamda regl gecikmesinin 10.gününde idrarda HCG düzeyi yükselmeye başlamaktadır. Ancak tam olarak güvenilir sonuç elde edilmesi için birkaç gün  daha beklemek faydanıza olacaktır. Bu durumda evde gebelik testi yapmanız için en doğru zaman regl gecikmesinin 11 veya 12. günleri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

2.Gebelik testi ne zaman belli olur?

Korunma olmadan cinsel ilişki sonrası bir hafta veya 10 gün sonrasında eğer gebelik oluştuysa kanda HCG hormonu yükselmektedir. Evde uygulanmış olan testlerde de böylece hamilelik belli olmaktadır. Regl olma periyodunun gecikmesinden genellikle 1 hafta sonra yapılan testlerde hamilelik testi sonucu belli olacaktır.

3.Gebelik testi kaç dakikada belli olur?

Genellikle yaklaşık olarak 3 veya 5 dakika süresince idrarda bulunan HCG hormonunun seviyesi saptanmaktadır. İdrarda bulunmakta olan HCG miktarı normal seviyede çıktı ise tek bir çizgi belirirse test negatif sonuçlanmaktadır.

4.Gebelik testi kaç günde belli olur?

Özellikle korunmasız ilişki sonrası 8 ya da 11 gün içinde kanda HCG ölçümü ile hamilelik tanısı konmaktadır. Bu sonuca göre gebeliğin var olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5.Gebelik testi nasıl kullanılır?

Birçok gebelik testlerinde, idrar yolunuzun sonuna bir çubuk yerleştirmeniz ya da idrar topladığınız bir plastik kutuya çubuğunuzu batırmanız gerekecektir. Bu durum sonrası genellikle birkaç dakika içerisinde çubuk test sonuçlarını göstermektedir.

6.Gebelik testi c çizgisi ne demek?

İdrarda hamilelik testlerinde kesinlikle kontrol yani (C) hizasında tek çizgi çıkmaktadır. T hizasında ikinci çizgi gözükürse gebeliğin var olduğu testin pozitif olduğu anlamına gelmektedir.

7.Gebelik testi silik çizgi?

Gebelik testlerinde görülmekte olan silik çizgi yani ikinci çizgi, genel durumda erken bir gebeliğin belirtisi olarak algılanmalıdır. Ancak silik çizgi ile karşılaşıldığı zaman yapılacak en doğru hamle kanda hamilelik testi yapılması ile gebeliğin varlığını kesin olarak teyit edilmesidir.

8.Gebelik testi sonucu?

İdrarda tespit edilen HCG düzeyi normal seviyede ise test kiti sonucunda yalnızca tek bir çizgi belirecektir ve bu durum negatif olarak sonuçlanmaktadır.

Ancak HCG miktarı normalin üstünde ise test kiti üstünde iki adet çizgi görünecektir ve bu durum oluşması gebeliğin var olduğu yani pozitif olarak kabul edilmektedir.

1.Silik gebelik testi

Hamilelik testinde silik çizgi görmek, her zaman gebe olduğunuz anlamına gelmez. Bazen pozitif olarak gözüken bir çizgi aslında bir buharlaşma çizgisi olabilmektedir. Bu yanıltıcı olan çizgiler, çubuktan idrar buharlaştığı zaman çerçevesinde sonuçlar penceresinde gözükmektedir. Evde yapacağınız gebelik testinde silik bir buharlaşma çizgisi oluştuğu vakit yanlışlıkla hamile olduğunuz ihtimaline sebep olabilmektedir.

Evde gebelik testi yaptırırken talimatları tam anlamıyla okuyarak ve testi dikkatli şekilde uygulamalısınız. Hamilelik testi, teste bağlı olması ile birlikte 3 veya 5 dakika içerisinde görünebilen test sonuçlarını ne zaman kontrol edilmesi gerektiğini size bildirmektedir. Bu durumda sonuçların önerilen zaman aralığı içerisinde kontrol etmeniz sonucu silik bir pozitif çizgi gördüğünüz vakit büyük olasılık ile gebe olduğunuz anlamına gelebilir.

Ayrıca sonuçları kontrol etme penceresini kaçırdığınız vakit ve testi 10 dakika geçtikten sonra kadar kontrol etmediğiniz vakit, silik çizgi buharlaşma çizgi olabilmektedir. Bu durumda hamile olmadığınız anlamına gelecektir.

Hamilelik testinde silik çizginin buharlaşma çizgisi mi yoksa pozitif çizgi mi olduğu konusunda herhangi bir şüphe duyduğunuz vakit kanda gebelik testi sizler için en güvenilir durum olacaktır. Sizin için uygun ise başka bir test alarak iki ya da üç gün bekleyerek tekrar uygulayarak gebelik sonucuna ulaşabilirsiniz. Bunun amacı ise vücudunuzda bulunan gebelik hormonun daha fazlasını üretmesi için ek süre vermiş olacaksınız bu da net, yani inkar edilemez bir pozitif çizgi ile sonuçlanabilecektir.

2.Gebelik test pozitif

Hamilelik testinte pozitif bir test sonucu neredeyse kesinlikle doğru olmaktadır. Fakat negatif sonucu hamile olmama durumu daha az güvenilir olmaktadır. Kesin sonuç için kanda gebelik testi yaptırmanız bireyler için net bir sonuç olacaktır.

1.Pozitif gebelik testi silik çizgi örnekleri?

Gebelik testinde silik çizgi ile karşılaşabilirsiniz. Gebelik testinde silik çizgi gebeliğin var olduğu hakkında bilgi vermektedir

Silik Çizgi Hamile Olabilir

2.Pozitif bozuk gebelik testi örnekleri?gebelik testi çift çizgi gebelik vardır

Eğer test bozuk ise genellikle yanlış negatif sonuç vermektedir. Fakat yanlış pozitif sonuç vermemektedir. Çünkü kit HCG miktarı saptama yeteneğini kaybedebilmektedir.

Hamilelik testi kitlerinin hatalı negatif vermesinin temel nedeni idrarda veya kanda bulunan HCG değerlerini düşük olmasıdır. Ayrıca testin erken uygulanması da bu duruma etki eden önemli faktörlerden biridir.

Test kitlerinin bozuk veya son kullanım tarihinin geçmiş olması da hatalı negatif çıkmasında etken olabilmektedir. Hatalı pozitif sonuçları hiç veya daha nadir görülmektedir.

Bu gibi durumların yaşanması bazen idrardaki başka bir hormona örnek verecek olursak LH çapraz reaksiyon gelişebilmektedir.

Bir başka neden ise kimyasal gebeliğin varlığıdır. Çok erken dönemde test kitinin pozitif olmasına rağmen daha sonrasında klinik olarak gebelik fark edilmediği durumlarda embriyo canlılığını yitirmektedir. Bu durumda HCG değeri düşmeye başlamaktadır.

Yumurta çatlatmak amacı ile yani infertilite tedavilerinde HCG enjeksiyonları sonrası hatalı pozitif sonuçlar görülebilmektedir. Bu neden ile test son HCG enjeksiyonu 10 veya 14 gün sonrasında yapılmalıdır.

Testin hatalı pozitif sonuç çıktısı oldukça nadir olmaktadır. Bu neden ile pozitif sonuç varlığı durumunda ek incelemeye gerek duyulmazken negatif olduğu zaman mutlaka gebe olunmadığı anlamına gelmemektedir.

3.Gebelik test negatif?

gebelik testinde tek çizgi gebelik yoktur

Gebelik testi uyguladığınız kitin üzerinde görünen tek çizgi var ise gebelik yoktur. Fakat bu kitlerin bozuk olduğu durumlarda hatalı negatif durumu çok karşılaşılmaktadır. Kesin gebeliğin var olup olmadığını en güvenilir yöntem olan kanda gebelik testi yaptırarak öğrenebilirsiniz! 

9.Bozuk gebelik testi nasıl anlaşılır?

Testi zaman olarak ne zaman yaptırdığınız testin yanılma olasılığını ortaya çıkarmaktadır. Hamilelik testi, adet periyodunuzun gecikmesinden en az bir hafta sonra yapmalısınız. Daha erken zamanda yaptırdığınız vakit yeterli HCG seviyesine ulaşılmadığı için gebe olmanıza rağmen sonuç negatif çıkmaktadır. Gebelikte idrar testi yapılması kan testine göre, gebeliğin var olup olmadığı sonucu daha düşüktür.

10.Gebelik testi fiyat?

Özellikle bireyler tarafından araştırılan idrarda gebelik testi fiyatları her markanın kendine özgü bir fiyat politikası bulunduğundan farklı miktarlarla karşılaşabilirsiniz.

İdrarda gebelik testi fiyatları için buraya tıklayarak sağ üst taraftan filtreleyerek detaylı inceleyebilirsiniz. Satın alacağınız idrar testi kitini site olarak güvenilir firmalardan almaya özen göstermelisiniz!

Kanda gebelik testi fiyatı için yaptırmayı planladığınız sağlık işlemi için birebir kurumla iletişime geçerek fiyat bilgisi almalısınız. Çünkü kanda gebelik testi fiyatı kan numunesi evde veya kurumda mı? alınacak bu durumda fiyatta değişikliğe sebep olacaktır.

Belirti göstermeyen gebelik?

Özellikle bu söylediğimiz durumlar gerçekleşmediğinde de gebelik olabilmektedir. Gebeliğin var olup olmadığının güvenilir olarak tespiti için kanda gebelik testi yaptırmalısınız! Gebe olduğunuza işaret eden durumlar şöyle sıralanmaktadır:

 • Bele ve sırta vuran ağrılar,
 • Kasık bölgesindeki sancılar devamlı tekrarlaması,
 • Kusma,
 • Baş dönmesi,
 • İdrara sık çıkmak,
 • Kokulara karşı aşırı duyarlı olmak,
 • Sürekli uyuma isteği,
 • Duygusal değişimler,
 • Halsizlik şikayetleri.

Beta HCG Nedir?

İnsan koryonik gonadotropini olarak isimlendirilmektedir.

 • Hamileliğin erken teşhisi için ön ayak olmaktadır. Halk arasında gebelik hormonu olarak da bilinmektedir.
 • Plasenta vasıtasıyla salgılanmaya başlar. HCG hormonu, genellikle kanda saptanmaktadır.
 • Gebeliğin olup olmadığı hakkında bilgi vermektedir.
 • Beta HCG hormonu, kan ile yapılan gebelik kiti yardımı ile değerlendirilir.
 • Ayrıca idrar ile evde yapılan gebelik testlerinde de teşhis edilmektedir.
 • Fakat evde yapılan idrar testinde sapmalar olabilmektedir
 • Bu yüzden güvenilirliği kan testine oran ile daha düşüktür.

Gebelik Testi Çeşitleri Nelerdir?

Hamilelik testi çeşitleri, testin iki çeşiti bulunmaktadır bunlar kan numunesi veya idrar numunesi alınarak yapılmaktadır.

İki testte de vücutta bulunan beta hcg hormonu değerleri takip edilmektedir. Çıkan sonuca göre hamileliğiniz sonuç pozitif veya sonuç negatif olarak söylenmektedir.

1.İdrarda Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?

 • İdrarda gebelik testi beklenen adet tarihi geçtikten veya vücutta adet dönemi yaklaşır ise farklılıklar hissediliyorsa yapılmalıdır.
 • Test için en güvenli uygulanma şekli testin talimatlarını her birini eksiksiz yaparak olur.
 • Çeşitli idrar testlerinde ufak değişiklikler olabilmektedir.
 • İdrar ile yapılan testlerde yalancı pozitiflik durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Yani gebelik olmadan test sonucunu gebelik varmış diye gösterebilmektedir. Bu yüzden en önemli nedeni gereken süreden daha sonra testin tekrarlanması ile var olup olmadığını doğrulayabilirsiniz.

2.İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

idrarda gebelik testi nasıl yapılır?

 1. İdrar bir kabın içine alınır sonrasında test çubuğu içine daldırabilirsiniz.
 2. İdrar yaparken, idrar numunesi ile kitin orta kısmı çubuk yardımı ile ıslatılmalıdır.
 3. Biraz süre geçtikten sonrasında renk değişikliği kontrol edilerek gebeliğin varlığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

3.İdrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

Genel anlamda yumurta rahme yerleşme zamanlaması 6 veya 10 günü bulmaktadır. Yumurta rahme yerleşiminden sonrasında salgılanan BETA-HCG hormonunun anne bireyin ilk önce kanına geçmektedir. Epey bir zaman sonrada idrara geçecektir. Bu durumda hamilelik oluşmuş olmaktadır. BETA-HCG hormonu ilk önce kanda belirdikten sonra 15 gün sonrasında da idrar tahlili ile belli olacaktır.

4.İdrarda gebelik Testinin Avantajları

 • Kanda gebelik test sonucuna göre gebeliğin varlığı hakkında bilgi verirken daha hızlıdır.
 • Fiyat bakımından kan testi tahliline göre daha ucuzdur.
 • Evinizde eczaneden aldığınız gebelik testi kiti yardımıyla gebeliğin var olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Sonuç çıkarken herhangi laboratuvar ortamında değerlendirilmesine gerek duymaz.
 • İdrarda tespit edilen beta hcg hormonu seviyesine bağlı olarak sağlık için gerekli beta hcg değeri ölçümlerine olanak sağlamaktadır.

5.İdrarda Gebelik Testinin Dezavantajları

 • Uygulanması planlanan kanda gebelik testine göre 7 veya 12 gün daha az ve geç bilgi verir.
 • Gebelik sonucu varlığı hakkında hatalı pozitif çıkabilmektedir.

6.İdrarda gebelik testi pozitif kanda negatif?

İdrarda yapılan gebelik testlerinde yanlış pozitif az rastlanmaktadır. Fakat bu durumun gerçekleşmeyeceği anlamına gelmez! Bu duruma neden olan bir çok sebep olabilmektedir. Örnek verecek olursak idrarda gebelik testlerinde geçmiş tarihli kitler diyebiliriz. En güvenilir ve net cevap olan hamileliğin var olup olmadığının sonucu kanda gebelik testi sonucudur.

Uygulanan İdrarda Gebelik Testi Sonucu?

Günün her saatinde yapılabilmektedir, fakat sabah ilk idrar ile dışarı atılan beta hcg değeri daha fazla olduğu için uygulayacağınız idrarda gebelik testi ile sonucunuz hızlı ve belirgin olabilmektedir.

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Evde gebelik testi yapmak istiyorsanız idrardaki hormon seviyesini kontrol eden kitlerden yararlanabilirsiniz. Bunun için idrar numunenizi hamilelik durumunu değerlendirmekte olan hamilelik kitlerine uygulamalısınız. Kısa süre içinde sonuç alırsınız.

Bu kan testlerinin hastane yahut sağlık merkezi ortamında yapılması gerekmektedir. Alınan kan numunesi laboratuvar analizi ile uzman tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Evde Gebelik Testi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hemen hemen her eczanede kolaylıkla bulabileceğiniz gebelik testlerini anne adayı olacak birey evde kendinize uygulayabilirsiniz. Hamilelik testi hizmeti fiyatları markalarına göre değişiklik göstermektedir.

 • Evde hamilelik testi yaparken idrarınızı bir kabın içerisine alıp test çubuğunu idrarın bulunduğu kabın içerisine daldırın.
 • Bazı test yöntemlerinde ise idrar yaparken bir test çubuğunu idrar ile ıslatmanız gerekmektedir.
 • Test üstünde belirtilen bekleme süresini takip etmelisiniz bu sayede çubuk üzerindeki renk değişikliğini gözlemleyebilirsiniz.
 • Hamilelik testinde bir kitin üzerinde tek çizgi gebe olmadığınız anlamına gelmektedir.
 • Çift çizgi ise bu durum, hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.
 • Yaptığınız bir idrar testinden en fazla bir ya da iki dakika içinde sonuç alırsınız.

Bu test hizmetini uygulamayı planlarken genellikle sabahın erken saatlerini tercih etmelisiniz. Bir adet gecikmesi yaşıyor iseniz son cinsel ilişkinizden 21 gün sonra kanda hamilelik testi yaptırınız!

Hangi Durumlarda Hatalı Pozitif Sonuç Alınır?

Pozitif çıkan gebelik test sonucu gebe olduğunuza işaret etmektedir. Bir şekilde kesin olması için bir hafta sonrasında tekrar yaptırmanızda fayda vardır.

 • Evde yapılan bir gebelik testinde HCG hormonunun idrarda bulunan seviyesi belirlenerek hamilelik durumuna dair kesin sonuçlar alınmaktadır.
 • Bu hormonun tespiti için kullanılan bir idrar kitinde hamilelik olmamasına rağmen pozitif sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir.
 • Kimyasal hamilelik, ektopik gebelik (dış gebelik), kürtaj yahut düşük durumlarında bir idrar testi çift çizgi gösterebilmektedir.
 • Evde yapılan testlere ek olarak bir kan testi yaptırarak hamilelik durumu hakkında daha güvenilir ve kesin bir şekilde gebeliğin varlığını teşhis edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hatalı negatif sonuçların nedeni nedir?

İdrarınızda bulunan HCG hormonu yükselmeden bir test yapar iseniz gebelik test sonucu negatif olabilmektedir. Adet gününden önce uyguladığınız bir gebelik test sonucu negatif olsa bile hamile olma ihtimaliniz devam edebilmektedir. Bu durumda genel anlamda adet gününden 7 gün sonra test tekrar uygulamalısınız. Uzmanlar tarafından regl gününden 7 gün sonra tavsiye edilmektedir.

Ultrason ile Muayene Neden Önemli?

Ultrason Gebe testi, hamilelik hizmeti
Gebelik rahim içinde gelişirken normal bir gebelik mi ya da anormal bir gebelik mi olduğunu ultrason muayenesi ile açıklanmaktadır. Dış gebelik gibi olumsuz durumlara karşılık hekim kontrolleri ile önlem alarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bu nedenle hamilelik testiniz pozitif olur ise ultrason muayenesini kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Düzenli doktor kontrolleri hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Gebelik testi hakkında sorulan sıkça sorular?

Kurumumuza gebelik testi hakkında sıkça sorulan soruları sizler için cevapladık. Aklınıza takılan cevabı içeriğimizde bulunmayan soruları bizlere iletişim kanallarından ulaşarak sorabilirsiniz.

İlişkiden kaç gün sonra gebelik belli olur?

Genel anlamda ilişkiden 7 gün sonrasında hamilelik oluşmaktadır fakat belli olmamaktadır. Ultrasonda bu durum gözükmez. Gebeliğin ultrason ve testlerde gözükmesi için döllenmenin üstünden en az 14 gün geçmesi gerekmektedir

İlişkiden 6 gün sonra gebelik belirtileri?

Genellikle kadın bireylerde sperm yumurtayı dölledikten 5 ya da 6 gün sonrasında ortaya çıkan erken belirti ve semptomlar kısaca: kasık ağrıları veya yerleşme kanamasıdır. Diğer erken belirtiler arasında ise duygu durum değişikliği veya meme hassasiyeti gözlemlenmektedir.

İlişkiden kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur?

Döllenme sonrası yaklaşık olarak 7 ya da 10 sonrasında kanda BETA HCG denilen gebelik hormonu yükselmeye başlamaktadır. Bu durumda kanda veya idrarda bakılan gebelik testleriyle gebeliğin var olup olmadığını öğrenebilmektesiniz.

Bu hormon öncelik olarak kanda gözükecektir. Sonrasında idrarda yükselmeye başladığından dolayı gebelik ilk önce kanın içerisinde sonrasında idrarda belli olmaktadır.

İlişki tarihine göre gebelik hesaplama?

Bu durum ortalama tahmin edeceğiniz cinsel ilişki zamanından 14 gün yani 2 hafta öncesidir. Dolayısı ile sizin hesabınıza, yani gebe kaldığınız cinsel ilişki tarihine göre 4 haftaya tekabül eden bir gebelik, doktorunuzun hesabına göre ise son adet kanamanızın ilk gününe göre 6 haftalık olmaktadır. Yani 14 gün daha ileride olmaktadır.

Yumurtlamadan kaç gün sonra gebelik belli olur?

Sperm ve yumurtanın birleşmesi sonucu oluşacak embriyonun rahme tutunması yaklaşık olarak döllenmeden sonra 10 ya da 12 güne tekabül etmektedir. Bu anla birlikte bazı erken gebelik belirtileri gözlenebilmektedir. Bu belirtilerin nedeni döllenme sonrası, anne bireyin kanında ÖSTROJEN, PROGESTERON ve BETA HCG hormonlarının yükseldiğinden dolayıdır.

Yumurtlamadan kaç gün sonra kanda gebelik belli olur?

Genel anlamda döllenmenin yaklaşık olarak 7 veya 10 gün sonrasında kanda BETA HCG  gebelik hormonunun artmasıyla başlamaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi ile kanda veya idrarda bakılacak hamilelik testleri ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu hormon ilk önce kanda sonrasında ise idrarda yükselmeye başlayacağından dolayı hamilelik ilk önce kanda sonrasında ise idrarda belli olacaktır.

Yumurtlamadan kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur?

Özellikle yumurta rahme yerleşimi sonrası salgılanacak BETA HCG hormonunun anne bireyin kanına daha sonrasında ise idrarına geçmesi belli bir zaman almaktadır. Gebelik bu sayede oluşmuş olur sonra salgılanacak BETA HCG hormonu kandan sonra 15 günün sonunda idrara geçmesi ile test yapıldığında belli olacaktır. Bu dönemde anne bireyin bir dahaki regl zamanına denk gelmektedir.

Vajinadan gebelik testi?

Genellikle el ile yapılacak gebelik testinde ebe anne adayı olacağı düşünülmekte olan kadın bireyin rahmini eliyle kontrol edecektir. Alanında uzman ebe el yordamı ile kadının rahmini kontrol edecek ve rahim içerisinde sertlik var ise bu durum kadın bireyin hamile olmadığını ve adet olacağının göstergesidir.

Vajinadan gebelik nasıl anlaşılır?

Öncelikle vajinadan yapılacak ultrason ile gebelik gözükmektedir. Ebe tarafından elle vajinadan yapılacak muayenelerde de gebelik net olarak anlaşılmaktadır.

Vajinal kaşıntı gebelik belirtisi mi?

Gebeliğin ilk üç haftası içerisinde vajinanızdan istem dışı beyaz yapışkan olan bir sıvı geldiğini gözlemleyebilirsiniz, vücudunuz kendini gebeliğe hazırlamaya başlamış olabilmektedir. Bu belirti dışı vajinal yanma ve kaşıntı hissi de var ise mutlaka sağlık kuruluşunda muayene yaptırmalısınız!

Vajinada ıslaklık gebelik belirtisi mi?

Çoğunlukla vajinal akıntı gebelikle ilişkili olmamaktadır. Fakat gebe olan kadınların çoğu, ilk üç aylık dönem içerisinde gebelikleri boyunca soluk sarı veya beyaz renkte yapışkan bir mukus salgılamaktadır. Bu akıntıya ise sebep olan vajinal kan akışı ve artmış olan hormon düzeyleri neden olmaktadır.

Vajinal ultrasonda gebelik kesesi ne zaman görülür?

Hamilelik kesesi 4.5-5. haftalar doğrultusunda vajinal ultrason yardımı ile görülebilmekte iken 6. haftalarda ise kesin karından görülmesi gerekir. Hamilelik kesesinin çapının transvajinal ultrasonografide 10 milimetreye ulaşınca yolk kesesi mutlaka izlenmelidir. Bu oluşumun izlenmesi hamileliğin normal olduğu şekliyle yorumlanmaktadır.

Normal kan tahlilinde gebelik anlaşılır mı?

Beta HCG ülkemizde halk arasında gebelik hormonu olarak bilinmektedir. Plasenta yardımı ile üretilmekte olan bu hormon, genellikle ilk önce kanda saptanmaktadır. Gebeliğin olup olmadığı sinyalini net olarak söylemektedir.

Beta HCG hormonunu, kan ile laboratuvar ortamında yapılacak analiz ile ölçümlenebildiği gibi idrar ile evde yapılan gebelik testleri de teşhis edebilmektedir.

Adete yakın gebelik testi pozitif çıkar mı?

Kısaca reglden önce kanda hamilelik testi gebelik var ise pozitif çıkmaktadır. Ama idrarda hamilelik testi için Beta HCG düzeyinin biraz daha yükselmesi gerekmektedir. Regl yakın veya beklenen regl tarihinde idrarda hamilelik testi pozitif çıkabilmektedir. Ama regl yakın hamilelik testinin negatif çıkma sonucu ise gebe olunmadığı anlamına gelmemektedir.

Gebelik testi pozitif ama adet görüyorum?

Bu durumla çok nadir karşılaşılmasına rağmen gebe, hamileliğin 4. ve 5. aylarına kadar düzenli adet görmekte olan kadınlarda karşılaşmaktayız. Bu genel anlamda çok az rastlanılan bir durum olmasına rağmen, hamilelik testiniz pozitif çıkıyor ve kanamanız devam ediyor ise kesinlikle sağlık merkezine gözükmeniz gerekmektedir.

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram