Özel Halk Sağlık Kabini Sağlık Hizmetleri olarak; Gebelik testi hizmeti vermekteyiz. Bu nedenle gebelik testi hizmeti almak isteyen hastalarımızın bizimle iletişim kurmaları yeterli olacaktır. İşinde uzman güler yüzlü personellerimiz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

B-HCG hamileliğin en kısa sürede anlaşılmasını sağlar. Hamileliğin ilk haftasında yükselen HCG hormonu ölçülerek gebeliğin varlığı anlaşılmaktadır. Gebeliğin ilk haftası genellikle adet gecikmesine denk geldiği için kanda gebe testinin yapılması için en doğru zaman adet gecikmesinin beklenmesidir.

Hamileliğin en kısa sürede anlaşılabilmesi için kanda gebe testinin yapılması gerekir. İdrar numunesi ile evde yapılabilen gebe testleri daha geç netice alınmasını sağlar. Ancak kanda B-HCG testi çok daha kısa sürede hamileliğin olup olmadığını gösteren, son derece güvenilir bir testtir. Bu test evde yapılamaz. Mutlaka bir sağlık kuruluşunda uzman sağlık personeli tarafından, alınan kan numunesi kullanılarak yapılmalıdır.

B-HCG testi gebeliğin olup olmadığını gösterir. Ancak normal, sağlıklı bir gebeliğin olup olmadığını göstermez. Çünkü mol gebelik, boş gebelik ve dış gebeliğin durumunda da vücuttaki HCG hormonu yükselir. Dolayısıyla yapılan test pozitif yani gebeliğin olduğu yönünde bir sonuç verir. Gebeliğin normal olup olmadığını ise ancak hekim tarafından yapılan bazı muayeneler ve tetkikler ile anlaşılabilir.

Özel Halk Sağlık Hizmetleri olarak sizlere en güvenilir şekilde gebelik testi yapmaktayız. Bu testi kanda gebelik testi olarak yapmaktayız. Birçok tahlili yaptığımız gibi gebelikle ile ilgili testleri de hızlı ve kaliteli olarak yapmaktayız. Sizde diğer konularda daha ayrıntılı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Gebe Testinin Hizmeti Yanlış Sonuç Verirmi?

Kadınlarda hamilelik olduğunda ilk önce kanda gebelik testi pozitifleşmektedir. Kanda yeterli bir düzeye ulaştıktan sonra idrarda atılmaya başlar. Bu nedenle hcg hormonu önce kanda yükselir, yani ilk gebelik testi kanda bulgu vermeye başlar daha sonrasında da idrarda çıkmaya başlar. Bunun için en azından ilişkiden 13-14 gün geçmesini beklemekte fayda vardır. Ayrıca testin bozuk olması, son kullanım tarihinin geçmesi de hatalı sonuçlara yol açabilir.

Evde yapılan gebe testlerinde hcg hormonu değişik seviyelerde olduğundan gebe testlerinin hassasiyeti farklıdır. Genelde B-hcg 50 ünitenin altındaysa test sonuç vermez. Bu nedenle gebeliği erken dönemde olan kişi, prediktörle yapılan idrar testinde gebe olduğu halde gebe olmamış gibi sonuç çıkabilir. Bu yüzden kesin sonuç için kan testinin yapılmasında fayda vardır.

Eğer çizgilerden bir tanesi soluk, bir tanesi koyu renkte ise bu da erken dönemde bir gebeliğin olduğu anlamına gelmektedir. Bu testin sonucunu yorumlarken mutlaka içindeki prospektüsü okumanızda fayda vardır.

Kısırlık tedavilerinde kullanılan hcg (yumurta çatlatma) iğneleri de gebeliğin yanlış bir şekilde pozitif çıkmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hcg iğneleri yapıldıktan sonra gebeliğin tanısı için en az 13-14 gün geçmesi gerekmektedir. Genellikle idrardan değil kandan test ile değerlendirilmektedir.

Unutmayınız; idrarda gebelik testi yaptığınızda sonuç negatifse bu sizin kesin olarak gebe olmadığınızı göstermez. Ama gebelik testi pozitif ise bu sizin büyük olasılıkla gebe olduğunuz anlamına gelmektedir.

Bazen yumurtlamanın geç gerçekleşmesi sebebiyle de negatif sonuçlar çıkmaktadır. Yani bu günlerde yapılan gebe testlerinden negatif sonuç çıkması, gebe olunmadığı anlamına gelmemektedir. Bu sebeple garanti sonuç süresi için, adet döneminin beklenmesi ve adet gerçekleşmezse gebe testinin yapılması daha garanti sonucu verir. Adet geciktiği zaman gebelik testi yapıldığında sonuç yine negatif çıkarsa, 1 hafta sonra gebelik testi tekrar yapılmalıdır.

Gebelik testi ikinci çizgi silik ise ne anlama gelir?

İkinci çizginin silik görülmesi sonrasında sağlıklı bir hamileliğe sahip olabilmektedir. Kimyasal düşük gibi bir durumla karşı karşıya kalınabilir veya hiç gebeliği oluşturmamış bile olabilir. Bu durumu netleştirmek için test 3-4 gün sonra tekrar edilmelidir veya kanda gebelik testi yapılmalıdır. Aşağıdaki resimde silik olan çizginin günler içinde belirgin hale geldiği izlenmektedir.

İlaçlar gebe testinin sonucunu etkiler mi?

İçinde HCG hormonu içeren ilaçlar (çatlatma iğneleri) haricinde hiçbir ilaç gebelik testinde hatalı sonuçlara yol açmaz. Yani doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, antibiyotikler, alkol ya da sigara kullanımı gebelik testlerinin sonuçlarını etkilememektedir.

Özel Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Halk Sağlığı İnstagram