Evde Enjeksiyon iğne, vücuda madde enjekte etmek için kullanılan tıbbi bir işlemdir. İçi boş, silindirik bir namlu, takılı bir piston ve bir ucunda hipodermik bir iğneden oluşmaktadır.

Evde Enjeksiyon İğne

Enjektör gözü içine ilaç veya sıvı ile doldurularak piston yardımı ile hastanın cildini delerek sıvıyı enjekte etmek için kullanılmaktadır.

Enjeksiyon iğneleri tipik olarak çelik veya plastikten yapılmaktadır. Ayrıca farklı şekil ve uzunluklarda bulunmaktadır.

Bazı iğneler birden fazla kullanılabilmektedir. Genellikle iğneler steril açısından tek kullanılmaktadırlar.

Evde Enjeksiyon İğne Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli enjeksiyon türleri vardır ve enjeksiyon türü, enjekte edilmesi gereken ilacın türüne göre değişmektedir.
Enjeksiyon uygulama türü, enjekte edilmesi gereken ilacın türüne bağlıdır.

Dört tip enjeksiyon çeşiti vardır: bu enjeksiyon çeşitlerinin isimleri, intravenöz, intramüsküler, intradermal ve subkutandır.

Evde İntravenöz(IV) Enjeksiyon İğne Nedir?

Damardan enjeksiyon, sıvıları ve ilaçları doğrudan kan dolaşımına vermek için kullanılan yaygın bir tıbbi uygulamadır.

İntravenöz enjeksiyonlar, sıvıları ve antibiyotikler, kemoterapi ilaçları ve vitaminler gibi diğer maddeleri enjekte etmek gibi çeşitli nedenlerle kullanılır.

Enjeksiyonlar hayat kurtarıcı olabileceğinden genellikle acil durumlarda yapılır. Ayrıca rutin bir tıbbi tedavinin parçası olarak da verilebilirler.

Kurumumuzda veya evde intravenöz enjeksiyon iğne tedavisi uygulanmaktadır.

İntravenöz(IV) Nasıl Uygulanır?

Damar içine enjekte edilen bir iğne ile enjeksiyon uygulanmaktadır. İğne genellikle hastanın ellerine veya kollarından birine enjekte edilmektedir.

İntramüsküler(IM) Nedir?

Diğer ismiyle kısaca kas dokusuna verilen bir enjeksiyon türüdür. Kas içi enjeksiyonlar genellikle ilaçları, aşıları ve diğer sıvıları doğrudan kan dolaşımına vermek için kullanılır.

Kurumumuzda veya evde intramüsküler enjeksiyon iğne tedavisi işlemi uygulanmaktadır.

İntramüsküler(IM) Enjeksiyon İğne Nasıl Uygulanır?

Hastanın kas dokusuna iğne batırılarak kas içi enjeksiyonlar yapılmaktadır. Bu enjeksiyon türü genellikle ilaçları ağızdan alamayan veya ilacı yutma güçlüğü çeken hastalarda uygulanmaktadır.

Subkutan(SC) Enjeksiyon Nedir?

İlaçları vücuda uygulamanın birkaç farklı yolu vardır. Deri altı enjeksiyonlar en yaygın olanlardan biridir. Deri altı enjeksiyon, deri altına, yüzeyin hemen altına yapılan bir enjeksiyondur.

İlaç bir iğne veya şırınga yoluyla uygulanmaktadır. Cilt yüzeyinin hemen altındaki vücudun deri altı dokusuna enjekte edilmektedir. Bu tip için bir iğne veya şırınga kullanılmaktadır.

İlaç vücuda bu dokulardaki küçük kan damarlarından girer ve daha sonra vücudunuzda dolaşır.

Alerjiler, artrit, kanser ve diyabet gibi çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kurumumuzda veya evde subkutan iğne işlemi uygulanmaktadır.

Subkutan(SC) Enjeksiyon Nasıl Uygulanır?

Deri altı enjeksiyonlar, iğnenin cilt yüzeyinin hemen altına, genellikle karın, uyluk veya kalça gibi yağlı dokuların bulunduğu bir bölgeye enjekte edilmesi ile yapılmaktadır.

Bu tür enjeksiyonlar küçük iğneler ile yapılabilmektedir. Genellikle sıvı ilaçları içermektedir.

İntradermal(ID) Enjeksiyon Nedir?

Bu tip enjeksiyon ilk olarak 1980’lerde alerji testi için kullanıldı. Deri içi enjeksiyonlar çoğunlukla alerjik reaksiyonlar, kan testleri ve aşılar için kullanılmaktadır.

Ayrıca migren ve artrit ağrısı gibi belirli ağrı türlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Kurumumuzda veya evde intradermal enjeksiyon iğne işlemi tedavisi uygulanmaktadır.

İntradermal(ID) Enjeksiyon Nasıl Uygulanır?

İntradermal enjeksiyon, genellikle dermiste deri yoluyla verilen bir enjeksiyon türüdür. İğne deriye sokulduktan sonra sıvı deri altına enjekte edilmektedir.

Alanında Uzman Sağlık Memuru veya Hemşiremiz ile kurumda veya evde enjeksiyon iğne uygulama tedavisi hizmeti vermekteyiz.

Whatsapp'tan Yazın Hemen ArayınYol Tarifi

Özel Keçiören Halk Sağlığı Hizmetlerimiz

Özel Keçiören Halk Sağlığı İnstagram

Puanınızı Belirtin! Belirttiyseniz Teşekkürler! 5/5 - (inceleme:977)